Tarih Kitapları

Yozgat Müzesi Geç Roma Sikkeleri pdf oku indir

Yozgat Müzesi Geç Roma Sikkeleri pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Yozgat Müzesi Geç Roma Sikkeleri kitabını paylaştık. 152 sayfadan oluşan Yozgat Müzesi Geç Roma Sikkeleri kitabının yazarı ise Hacer Sfakattar‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Yozgat Müzesi Geç Roma Sikkeleri oku indir. Yozgat Müzesi Geç Roma Sikkeleri pdf indir yandex, Yozgat Müzesi Geç Roma Sikkeleri pdf indir idefix, Yozgat Müzesi Geç Roma Sikkeleri PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Yozgat Müzesi Geç Roma Sikkeleri Pdf indir

Yozgat Müzesi Geç Roma Sikkeleri Kısa Özet

Bu çalışmada, müze koleksiyonundaki Geç Roma Dönemi sikkelerinin kronolojik olarak sınıflandırılması ve bilim dünyasına sunulması amaçlanmıştır. Kazılar, müzeler ve özel koleksiyonlarda bulunan Geç Roma sikkeleri yoğun olmasına rağmen bu konu üzerine yapılan yayınlar sınırlıdır. Bu nedenle müze koleksiyonundaki Geç Roma Dönemi sikkelerinin kataloğunun yapılması gerekliliği ile bu çalışma yapılmıştır. Müze koleksiyonlarındaki çalışmalar gerek müzelerde bulunan gerekse kazılarda ele geçen sikkelerin desteğiyle Geç Antik Çağ’da sikke sirkülasyonu ile ekonomi ve siyasal yaşama dair ayrıntılı bilgiler edinilmesine olanak sağlaması yönünden mühimdir.

Bu çalışmanın konusunu, Müze koleksiyonundaki hepsi bronz olan 617 adet Geç Roma Dönemi’ne tarihlenen sikkeler oluşturmaktadır. Yozgat Müzesi envanterine elde edilen Klasik, Hellenistik, Roma, Geç Roma ve Bizans Dönemlerine tarihlenen toplam 1428 adet sikke bulunmaktadır. Bu sikkelerin tümü 2017-2018 senelerında gerçekleştirilen çalışmalarla belgelenmiştir.

Geç Roma Dönemi sikkelerinin çoğunluğu yasal kazılar dışında, satın alma ve zor alım yoluyla müzeye gelen sikkelerden buluşmaktedir. Müzeye bağış yoluyla gelen sikkelerin buluntu yerlerine dair bilgi edinilebilmesine rağmen satın alma ve zor alım yani mahkeme kararıyla geleneserlerin buluntu yerleri bilinememektedir. Lakin çalışmaya konu olan sikkelerin buluntu yerleri bilinmese de buluntu yerleri bilinen sikkelerin sağladığı verilerle, Anadolu için Geç Antik Çağ’ın ekonomik ve ticari ilişkileri bağlamında mühim bir yere sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu