Nasıl Yapılır

Windows bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır? 2022

Windows bilgisayar ayrıntı kısmına nasıl bakılır? 2022, bilgi sitemizde Windows bilgisayar ayrıntı kısmına nasıl bakılır? 2022 ile alakalı ayrıntı kısmı paylaştık. Windows bilgisayar ayrıntı kısmına nasıl bakılır? 2022 ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Windows bilgisayar ayrıntı kısmına nasıl bakılır? 2022

Windows işletim sisteminin kullanıldığı bir bilgisayarda Windows bilgisayar ayrıntı kısmına nasıl bakılır adımlarını takip ederek bilgisayarınızın tüm ayrıntı kısmını kolay bir biçimde görüntüleyebilirsiniz.

Windows işletim sistemi tüm dünya çapında en fazla kullanılan sistemlerden birisi olduğu gibi bilgisayarının teknik anlamdaki durumunu kontrol edebilmek adına bilgisayar ayrıntı kısmına bakılması yeterli olmaktadır. Lakin özellikle başlangıç aşamasındaki kullanıcılar bu bölüme erişmede zorluk yaşayabilmektedir. Eğer siz de bu hususta çözüm arıyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilir ve bilgisayarınızın tüm ayrıntı kısmını tek bir tık ile görüntüleyebilirsiniz.

Adım adım Windows bilgisayar ayrıntı kısmına nasıl bakılır?

  1. Yöntem: Bilgisayar özellikleri sekmesi

Bilgisayar ayrıntı kısmına bakabilmek adına öncelikli olarak bilgisayarınızın masaüzerinde bulunan bilgisayar ikonuna sağ tıklamanız ve ardından açılacak sekmede özellikler seçeneğini takip etmeniz gerekir. Bilhassar seçeneğini takip etmeniz ile birlikte açılacak olan yeni pencerede sistem, bilgisayar adı ve Windows etkinleştirme gibi 3 farklı sekme altında bilgisayar ayrıntı kısmının olduğunı gözlemleyebilirsiniz.

  1. yöntem: CMD komutu ile özelliklere ulaşma

Eğer tüm bu özellikler siz değerli okurlarımız için yeterli değilse ve daha kapsamlı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız ikinci yöntemi tercih etmelisiniz. Bunun için bilgisayar çalıştır ekranına ulaşmanız gerekir. Kısayol kullanmak isteyenler ise Windows Tuşu ile r tuşunu kullanabilir. Açılacak olan çalıştır penceresinde ise CMD yazılarak tamam tuşuna basılmalıdır. Ardından açılacak siyah ekranda ise systeminfo yazılarak enter tuşlanmalıdır. Bu aşamalar geçildikten sonra bilgisayar ile alakalı tüm geniş bir şekilde bilgiler siyah pencere üzerinden görüntülenecektir. Bu ekrandan bilgisayarın ekran kartı, anakartı, sistem bilgileri ve kurulum tarihleri gibi tüm detaylara yer verilmektedir. Böylelikle kullanıcılar bilgisayar ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak istediğinde mevcut ekranı kullanabilmektedir.

  1. yöntem: dxdiag komutu ile özelliklere ulaşma

Daha farklı ve geniş bir şekilde bilgi sahibi olmak isteyenler ise 3. yöntem olarak dxdiag ekranını kullanabilir. Çalıştır penceresine yazacağınız dxdiag ile sistem ayrıntı kısmının olduğu yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencere üzerinden de yine bilgisayar ayrıntı kısmına bakabilmeniz olabilecek olmaktadır. Eğer tüm bu seçenekler üzerinden aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, bilgisayar donanımlarını ve ayrıntı kısmını gösteren özel programları bilgisayarınıza kurabilir ve bu programlar üzerinden sistem ayrıntı kısmı ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu