Tarih Kitapları

Vekalet Savaşları ve Hibrit Harekat pdf indir

Vekalet Savaşları ve Hibrit Harekat pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Vekalet Savaşları ve Hibrit Harekat kitabını paylaştık. 272 sayfadan oluşan Vekalet Savaşları ve Hibrit Harekat kitabının yazarı ise Özgür Tör‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Vekalet Savaşları ve Hibrit Harekat oku indir. Vekalet Savaşları ve Hibrit Harekat pdf indir yandex, Vekalet Savaşları ve Hibrit Harekat pdf indir idefix, Vekalet Savaşları ve Hibrit Harekat PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Vekalet Savaşları ve Hibrit Harekat Pdf indir

Vekalet Savaşları ve Hibrit Harekat Kısa Özet

Vekâlet savaşı ve hibrit harekât kavramları hasım ülkeleri en az maliyetle şekillendirmek maksadıyla büyük güçler aracılığıyla kullanılan, hedef ülke içinde ve ülkeler arası düzeyde sonuçları olan harekât şekilleridir. Vekâlet savaşları uzun sürmesine ve daha düşük yoğunlu gözükmesine rağmen ortaya koyduğı etki ve yıkım geleneksel savaşlardan daha fazladır.

Gelişmiş ülkeler savaşların getirdiği yıkımın ardından tam güvenlik anlayışını benimsemiş ve geleneksel savaşların yerine vekâlet savaşlarını kullanmayı tercih etmiştir. Büyük güçler kendi ülkelerinde sorun çıkarabilecek insanları sıcak çatışma bölgelerine vekâlet savaşçısı ismiyle göndermektedir.

21’inci yüzyılda, sosyolojik anlamda millet olma vasfını tamamlayamamış devletlerde yaşayan halkın vekâlet savaşlarına maruz kalma ihtimali bi hayli fazladır. Eskiden fazla sayıda casusla yapılabilen toplum mühendisliği, şimdilerde daha az casusla stratejik iletişim, sosyal platform ve internet üzerinden yapılan yayınlarla uygulanabilmektedir.

Batının geleneksel harp yerine vekâlet savaşlarını tercih etmesine zorlayıcı etkilerinden bir diğeride zorunlu askerlik sisteminin olmamasıdır. Refah düzeysi artmış ülkelerin zorunlu askerlik sistemi olmadan büyük ordular oluşturulması ve bunların personel yönünden sürekli olarak olarak desteklenmesi mühim bir sorun sahası olarak karşılarına çıkmaktadır. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu