Tarih Kitapları

Vakıf Kayıtları Ekseninde Bitlis`in Kültür Mirası pdf indir

Vakıf Kayıtları Ekseninde Bitlis`in Kültür Mirası pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Vakıf Kayıtları Ekseninde Bitlis`in Kültür Mirası kitabını paylaştık. 415 sayfadan oluşan Vakıf Kayıtları Ekseninde Bitlis`in Kültür Mirası kitabının yazarı ise Rahmi Tekin‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Vakıf Kayıtları Ekseninde Bitlis`in Kültür Mirası oku indir. Vakıf Kayıtları Ekseninde Bitlis`in Kültür Mirası pdf indir yandex, Vakıf Kayıtları Ekseninde Bitlis`in Kültür Mirası pdf indir idefix, Vakıf Kayıtları Ekseninde Bitlis`in Kültür Mirası PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Vakıf Kayıtları Ekseninde Bitlis`in Kültür Mirası Pdf indir

Vakıf Kayıtları Ekseninde Bitlis`in Kültür Mirası Kısa Özet

Bitlis, kültür zenginlikleri ile Anadolu’nun kadîm şehirlerinden biridir. Bitlis ve etrafında bulunan yazılı, sözlü ve anıtsal kültür öğeleri, bir çok tahribata rağmen, Bitlis merkez başta olmak üzere Ahlat, Adilcevaz, Güroymak (Norşin) ve Hizan gibi yerlerde halen yaşamaktadır. Hulefâ-i Râşidîn zamanında fethedilen bölgede İslâm medeniyetine ait bir çok esere rastlamak olabilecekdür.

 Elinizdeki bu kitabın temelini, Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde bulunan fakat ardındanları Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi’ne gönderilen Bitlis Vakfiye Kayıt Defteri oluşturmaktadır. Lakin yapılan bu çalışma söz konusu defterle sınırlı kalmamış, diğer arşiv belgelerinden de yararlanılmıştır. Araştırmacıların bu deftere daha kolay ulaşabilmelerini sağlamak maksadıyla, defterde bulunan Osmanlı Türkçesi ile elde edilen belgeler transkribe edilmiştir. Defterde bulunan Arapça ve Farsça belgeler de aynen -Arapça ve Farsça olarak- kaydedilmiştir.

 Bölgede tesis edilen cami, mescit ve diğer hayrî vakıflarla halkın dinî gereksinimlerinin giderilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yöre insanının ilmî düzeysini yükseltmek ve en büyük düşman olarak gösterilen cehaleti izale etmek maksadıyla, gerek yöneticiler ve gerekse hayırsever bireyler vasıtasıyla bir çok medrese yapılmıştır. Ayrıca Bitlis ve civarında tekke, zaviye, han ve hangâhların bulunması da tasavvufî bir yaşam şeklinin ileri boyutta olduğunu göstermektedir.

 Yüz seneler boyunca Bitlis ve etrafında bir çok vakıf yapılmıştır. Günümüze kadar intikal eden söz konusu vakıflar ve bu vakıflarla alakalı olan kayıtlar geçmişin dinî, ilmî, siyasî, mezhebî ve tasavvufî bir çok kültürel izleri bununla birlikte taşımaktadır.

 Büyük ölçüde arşiv vesikalarına dayalı olarak gerçekleştirilen bu araştırmamızdan çıkarılan en mühim sonuç, Bitlis’in sosyal ve kültür tarihini müdellel bir biçimde ortaya koymasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu