Tarih Kitapları

Ukayliler pdf indir

Ukayliler pdf indir, kitap özetleri sitemizde Türk Tarihi Araştırma Kitapları türünde çıkarılan Ukayliler kitabını paylaştık. 308 sayfadan oluşan Ukayliler kitabının yazarı ise Ömer Tokuş‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Ukayliler oku indir. Ukayliler pdf indir yandex, Ukayliler pdf indir idefix, Ukayliler PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Ukayliler Pdf indir

Ukayliler Kısa Özet

İlkçağlardan günümüze kadar bir çok topluma beşiklik eden Ortadoğu’ya hâkim olan her devlet yahut toplum, kültüründen birtakım izler bırakmıştır. Bu bölgenin mühim bir parçası olan Yunanlıların Mezopotamya; Arapların ise el-Cezîre şeklinde adlandırdıkları siyasî-idarî coğrafya bir çok araştırmacının ilgisini çekmiştir. Bu çalışmamız ile el-Cezîre’nin Abbâsîler sonrası ve Selçuklu hâkimiyeti öncesindeki siyasî durumunun açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır.

Yapılan incelemelerin birçoğunda siyasî-askerî etki ve faaliyetleri zikredilen, Selçuklular ile evlilik yolu ile akrabalık kuran ve derin izler bırakan Ukaylîler ihmal edilmiş, Türkiye’de yalnızca birkaç ansiklopedik madde ve bazı kitapların sayfaları içinde yer bulmuşlardır. Bu akademik çalışma, bu eksikliği gidermek ve birbirleri ile ilk defa karşılaşan Selçuklu-Ukaylî güçlerinin tutumlarını anlama düşüncesi ile hazırlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu