Tarih Kitapları

Türkiye’de Özel Okullar Tarihi pdf indir

Türkiye’de Özel Okullar Tarihi pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Türkiye’de Özel Okullar Tarihi kitabını paylaştık. 214 sayfadan oluşan Türkiye’de Özel Okullar Tarihi kitabının yazarı ise Oğuz Kalafat‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Türkiye’de Özel Okullar Tarihi oku indir. Türkiye’de Özel Okullar Tarihi pdf indir yandex, Türkiye’de Özel Okullar Tarihi pdf indir idefix, Türkiye’de Özel Okullar Tarihi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Türkiye’de Özel Okullar Tarihi Pdf indir

Türkiye’de Özel Okullar Tarihi Kısa Özet

Türkiye`de Özel Okullar Serüveni: Türkiye olarak adlandırdığımız coğrafya üç kıtanın ortasında bulunmaktadır. Uzun seneler egemenlik mücadelelerinin yoğun olarak meydana geldiği bu bölgede Bizans imparatorluğu ardından Osmanlı Devleti bu toprakların yönetimini ele geçirmiştir. Uzun süre hâkimiyeti elinde bulun-duran Osmanlı Devleti`nin egemenlik sınırları içinde çeşitli halklar özgürce yaşamışlardır. Bu zamanda kendi dil ve dinlerine yönelik özel öğ-retim kurumları da açmışlardır. Ayrıca yabancı devletler politik ilişkiler çerçevesinde kendi amaçlarına yönelik okulları bu topraklarda faaliyete geçirmişlerdir. 19. yüzyıldan bu yana Osmanlı Devleti`nin hoşgörü politikası ve yasal düzenlemeleri ile açılmasına izin verilen özel okulların sayısı hızla artmıştır. Bu okulların yanında Müslüman Türklerin okulları da kurulmaya ve faaliyet göstermeye başlamış-tır. Osmanlı Devleti`nin son zamanında farklı türde okulların bulunması öğretim birliğinin sağlanmasına imkan vermemiştir. Nitekim yabancı ve gayrimüslimlere ait okullar devletin yıkılmasında bizzat faaliyetlerde bulunmuşlardır.

Cumhuriyetin ilanı sonrası özel okullara yönelik yeni düzenlemeler getirilmiştir. Öğretim birliği kapsamı içinde direnç gösteren bazı özel öğretim kurumlarının denetimi sağlanmıştır. Milli bir eğitim sistemi esasına dayanan yeni politikayla bu okulların kontrolü sağlandıktan sonra azınlık okulları ve yabancı okulların sayısı giderek azalmıştır. Türklerin kurduğu özel okullar ise 2000`li senelera kadar düşük düzeyde seyir izlemiş ama 2010 senesinden sonra devletin sağlamış olduğu teşviklerle yüksek sayılara ulaşmıştır. Türkiye`de şimdilerdeki okulların %20,1`i özel öğretim kurumu olup öğrencilerin %8,8`i bu kurumlarda eğitim almaktadır. Bunun yanında özel yükseköğretim kurumlarının sayısı devlet üniversitelerinin sayısından %50 fazladır. Eğitim değerinin artırılması maksadıyla izlenen politika neticesinde Türkiye Cumhuriyeti`nin temel eğitim kurumlarından olan özel okulların uzun seneler gündemde bulunacağı da ön görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu