Tarih Kitapları

Türkiye İşçi Partisi Radyoda Proletaryanın Büyülü Kutusu Ciltli pdf indir

Türkiye İşçi Partisi Radyoda Proletaryanın Büyülü Kutusu Ciltli pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Türkiye İşçi Partisi Radyoda Proletaryanın Büyülü Kutusu Ciltli kitabını paylaştık. 544 sayfadan oluşan Türkiye İşçi Partisi Radyoda Proletaryanın Büyülü Kutusu Ciltli kitabının yazarı ise Attila Aşut‘dır. Ciltli kapağa sahip olan Türkiye İşçi Partisi Radyoda Proletaryanın Büyülü Kutusu Ciltli oku indir. Türkiye İşçi Partisi Radyoda Proletaryanın Büyülü Kutusu Ciltli pdf indir yandex, Türkiye İşçi Partisi Radyoda Proletaryanın Büyülü Kutusu Ciltli pdf indir idefix, Türkiye İşçi Partisi Radyoda Proletaryanın Büyülü Kutusu Ciltli PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Türkiye İşçi Partisi Radyoda Proletaryanın Büyülü Kutusu Ciltli Pdf indir

Türkiye İşçi Partisi Radyoda Proletaryanın Büyülü Kutusu Ciltli Kısa Özet

13 Şubat 1961’de kurulan Türkiye İşçi Partisi, Türkiye siyasal tarihinin en mühim hadiselerindan biridir. TİP’in gelişip güçlenmesinde parti sözcülerinin tanınmış radyo konuşmalarının çok mühim bir yeri mevcuttur. Türkiye proletaryasının sözcüleri, 1961-1971 zamanında, bambaşka bir dile, bambaşka bir seslenişe ve bambaşka bir içeriğe sahip konuşmalarıyla o zamana kadar devletin ağzı olan radyoyu ‘proletaryanın büyülü kutusu’na çevirmişlerdi.

Proletaryanın Büyülü Kutusu, TİP sözcülerinin altı seçim için yaptıkları tanınmış radyo konuşmalarının metinlerini içermekle kalmıyor. Mehmet Ali Aybar’dan Yaşar Kemal’e, Kemal Türkler’den Can Yücel’e, Rıza Kuas’tan Hamdoş’a, Tarık Ziya Ekinci’den Çetin Altan’a TİP’in oldukça etkili hatiplerinin radyoda yaptığı konuşmaların ses kayıtlarını da içinde içinde yer alıyor. Bu tarihî konuşmalar karekodlar aracılığıyla dinlenebiliyor.

Proletaryanın Büyülü Kutusu’nun sayfalarından dinlenebilen radyo konuşmaları, onları dinlemeseler hayatları normalde bambaşka yönde akabilecek gençleri, aydınları, işçileri ve köylüleri sosyalist mücadelenin içine çekmiş ve TİP bayrağı altında toplayabilmişti. Proletaryanın Büyülü Kutusu sosyalistlerin devlet radyosundan yaptıkları konuşmalarla yaşamı değişen bireylerin öykülerinı anlattığı gibi bu konuşmaları yapan bireylerin portrelerine de yer veriyor. Kitapta Şekibe Çelenk’ten Mehmet Ali Aybar’a, Behice Boran’dan Hamdoş’a, Nazife Cemgil’den Kemal Türkler’e, Yaşar Kemal’den Can Yücel’e, Hasan Hüseyin Korkmazgil’den Tarık Ziya Ekinci’ye tam 43 portre yer alıyor.

Proletaryanın Büyülü Kutusu’nun sayfalarında size Hamdoş’un masum ve cesur sesi, Abidin Dino’nun eşsiz desenleri, Moris Gabbay’ın tarihî fotoğrafları ve titiz bir araştırmanın zengin bilgisi eşlik ediyor. Büyülü bir yolculuk sizi bekliyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu