Tarih Kitapları

Türk Ordusu’nda Bir Doktrin Olarak Küçük Harekat pdf indir

Türk Ordusu’nda Bir Doktrin Olarak Küçük Harekat pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Türk Ordusu’nda Bir Doktrin Olarak Küçük Harekat kitabını paylaştık. 112 sayfadan oluşan Türk Ordusu’nda Bir Doktrin Olarak Küçük Harekat kitabının yazarı ise Abdullah Cüneyt Küsmez‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Türk Ordusu’nda Bir Doktrin Olarak Küçük Harekat oku indir. Türk Ordusu’nda Bir Doktrin Olarak Küçük Harekat pdf indir yandex, Türk Ordusu’nda Bir Doktrin Olarak Küçük Harekat pdf indir idefix, Türk Ordusu’nda Bir Doktrin Olarak Küçük Harekat PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Türk Ordusu’nda Bir Doktrin Olarak Küçük Harekat Pdf indir

Türk Ordusu’nda Bir Doktrin Olarak Küçük Harekat Kısa Özet

Sanayi devrimi ile birlikte Avrupa’da hızla git gide artan teknolojik gelişmelerin, ordular üzerinde tesirini göstermesi ile her harekâtın planlama ve icra esaslarına ait yeni doktrinlerin çıkmaya başladığı 19. Yüzyıl’da, harekâtın seyrini değiştiren ve harplerin sonuçları üzerinde etkili olan *ufak harekât* yahut *ufak harp* olarak adlandırılan yeni bir taktik/operatif harekât anlayışı, Osmanlı Ordusu’nda da doktrin olarak alınmış ve uygulanmıştır. Bu doğrultuda yapılan incelemede; *Harekât-ı Sagire-i Askeriye Talimnamesi* mühim bir kaynaktır. Çünkü talimnameler, doktriner esasların izah edilmesinde, ilk kez eğitim ve tatbikatlardaki örnek uygulamalarla bu esasların tek ere kadar pekiştirilmesinde ve sevk ve idarenin harekât sahasında komutanlık sanatı ile birleştirilerek geliştirilmesinde asıl müracaat kaynaklarıdır.

*Harekât-ı Sagire-i Askeriye* talimnamesi de Osmanlı Ordusu için Avrupa’da 19. Yüzyıl’da hâkim olan büyük birlik harekâtı anlayışı içinde ortaya çıkması ve ordular aracılığıyla dikkate alınması yönünden mühim bir yer tutar.

Avrupa’da büyük birlikler harekât anlayışı içinde genel harekât planlamaları yapılır ve muharebelerde icra edilirken, ufak harekât (harekât-ı sagire) adı ile yeni bir harekât anlayışı ortaya çıkmış ve doktriner esasları şekillenmeye başlamıştır. Osmanlı Devleti de ordu için bu yeni harekât anlayışına karşı ilgisiz kalmamıştır. Nitekim 19. Yüzyıl sonlarına doğru Harp Okulu’ndaki bir subay öğretmen aracılığıyla Küçük Harekâta ait bilgilerin talimname olarak 1889’da yayımlanması; öğrenme isteği ile birlikte eğitim birlikleri ve muharip birliklerde kullanılma amacını taşıdığını göstermektedir. Söz konusu talimnamenin tercüme eser yahut öncedenki senelera ait bir baskısının olduğuna yönelik herhangi bir bilgi olmamasına rağmen içinde Alman Ordusu’na ait uygulamaların bulunması, bir Alman askeri talimnamesinden alıntılar yapıldığını göstermektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu