Nasıl Yapılır

Telefon casus yazılım nasıl anlaşılır? 2022

Telefon casus yazılım nasıl anlaşılır? 2022, bilgi sitemizde Telefon casus yazılım nasıl anlaşılır? 2022 ile alakalı ayrıntı kısmı paylaştık. Telefon casus yazılım nasıl anlaşılır? 2022 ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Telefon casus yazılım nasıl anlaşılır? 2022

Tüm bilgileri alabilen telefon casus yazılım nasıl anlaşılır, nasıl önlem alınabilir? Tüm ayrıntı kısmı ile hazırlanan rehberi okuyarak önleminizi alabilirsiniz.

Telefonlarda son haftalarda daha fazla git gide artan casus yazılımlar, telefon sahibinin tüm etkinliklerini takip edebildiği gibi detaylarını de çalabiliyor. Bu nedenle son derece kritik olan casus yazılımlara karşı önlem alınması, mevcut uygulamaların telefondan silinmesi gerekiyor.

Telefon casus yazılım nasıl anlaşılır?

Telefonlarda casus yazılım olup olmadığını öğrenmek isteyenler aşağıdaki önerilere göre hareket edebilir.

Telefonda yaşanan enteresanlıklar

Telefonlarda özellikle enteresanlıklar görülüyorsa, bu hususta casus yazılımlardan şüphe duyulabilir. Telefonun kendi kendine açılıp kapanmaya başlaması, durduk yere açılması, farklı uygulamalar içinde geçiş yapılması gibi durumlar casus yazılım olduğuna işaret olabilir. Sürekli bildirim sesleri gelmesi fakat herhangi bir bildirimin gözükmemesi de benzer durumlarda yaşanabilir.

Aşırı pil tüketimi

Casus yazılımlar sürekli olarak arka planda çalışmakta ve veri transferi yapmaktadır. Bu nedenle de pil tüketimi bu uygulamalar sebebiyle çok daha yüksek artmaktadır. Kullanımda herhangi bir değişiklik olmamasına karşın eğer pil dayanıklılığı çok düşmüşse, yine yazılım olarak bir problem olduğu anlaşılabilir. Pil tüketimine bağlı olarak yüksek RAM tüketimi, donmaların artması, performans düşüşleri de yazılımlar sebebiyle yaşanabilecek problemler içinde bulunmaktadır.

Görüşmelerde belirsiz sesler

Parazit yapma olasılığı yüksek miktarda olan casus yazılımlar, görüşmelerde bireyleri rahatsız edecek derece kendini belli etmektedir. Bilhassa görüşmelerde anormal bir durum fark ediyorsanız da yine telefonunuzda casus yazılım olma ihtimali bulunmaktadır.

İnternet kotasının tükenmesi

Yazılımlar internet üzerinden veri aktarımı yaptığı için veri kullanımında da yükseliş yaşanmaktadır. Bu tür durumlarda kullanıcıların internet kotaları kısa zaman zarfında tükenmesi söz konusu olabilmektedir.

Farklı uygulamalar

Telefonda casus yazılım olmasının en belirgin özelliği ise farklı uygulamaların sürekli olarak telefona yüklenmesidir. Eğer telefon ara yüzünde sürekli olarak ne olduğunu bilmediğiniz uygulamalar varsa, mutlaka telefona müdahale etmeniz gerekmektedir.

Telefon casus yazılım nasıl silinir?

Telefonlarda bu tip hallede ilk kez tarama yapılarak koruma uygulamalarından yararlanılması gerekir. Hala çözüm bulunamadığında ise telefonun sıfırlanarak yeni bir hesap ile kullanılması yeterli olacaktır. Aynı hesap ile kurulması önerilmediği gibi virüsün hesaba da bulaşması söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu