Tarih Kitapları

Tarihsel ve Aktüel Boyutlarıyla Gadir-i Hum pdf oku indir

Tarihsel ve Aktüel Boyutlarıyla Gadir-i Hum pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Tarihsel ve Aktüel Boyutlarıyla Gadir-i Hum kitabını paylaştık. 177 sayfadan oluşan Tarihsel ve Aktüel Boyutlarıyla Gadir-i Hum kitabının yazarı ise Mehmet Nur Akdoğan‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Tarihsel ve Aktüel Boyutlarıyla Gadir-i Hum oku indir. Tarihsel ve Aktüel Boyutlarıyla Gadir-i Hum pdf indir yandex, Tarihsel ve Aktüel Boyutlarıyla Gadir-i Hum pdf indir idefix, Tarihsel ve Aktüel Boyutlarıyla Gadir-i Hum PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Tarihsel ve Aktüel Boyutlarıyla Gadir-i Hum Pdf indir

Tarihsel ve Aktüel Boyutlarıyla Gadir-i Hum Kısa Özet

Geçmişten günümüze İslâm toplumunun en mühim tartışma konularından biri imâmettir. İmâmiyye Şîası’na göre Müslümanların din ve dünya işlerinin idaresi bireylerin tercihlerine bırakılmamış, ayet ve hadislerle takdir edilmiştir. Bu bağlamda Hz. Peygamber’den sonra onun yerine geçecek ismin Hz. Ali olduğu iddia edilmiş, bunun en mühim delili olarak ise Hz. Peygamber’in vefatından kısa bir süre önce vuku bulan Gadîr-i Hum hadisesi gösterilmiştir. Ehl-i sünnet ise Şîa’nın bu iddiasına karşı çıkmış ve Hz. Ali’nin imâmete/hilâfete böyle bir tayininin söz konusu olmadığını belirtmiştir.
Gadîr-i Hum hususundaki bütün tartışmalara rağmen Şiî bir hanedan olan Büveyhîler kendi yönetimleri zamanında söz konusu günü *bayram* ilan etmiş ve bugünü, özel bazı etkinliklerle kutlamışlardır. Ülkemizde de bugüne önem atfeden bazı topluluklar, sair zamanlardan farklı olarak icra ettikleri çeşitli etkinliklerle Gadîr-i Hum’u kutlamaktadırlar.

Bu kitapta Gadîr-i Hum konusu, tarihî ve aktüel boyutlarıyla geniş bir şekilde bir biçimde ele alınmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu