Tarih Kitapları

Tarihçilik ve Yöntem Üzerine pdf indir

Tarihçilik ve Yöntem Üzerine pdf indir, kitap özetleri sitemizde Genel Tarih Kitapları türünde çıkarılan Tarihçilik ve Yöntem Üzerine kitabını paylaştık. 224 sayfadan oluşan Tarihçilik ve Yöntem Üzerine kitabının yazarı ise Ali Akyıldız‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Tarihçilik ve Yöntem Üzerine oku indir. Tarihçilik ve Yöntem Üzerine pdf indir yandex, Tarihçilik ve Yöntem Üzerine pdf indir idefix, Tarihçilik ve Yöntem Üzerine PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Tarihçilik ve Yöntem Üzerine Pdf indir

Tarihçilik ve Yöntem Üzerine Kısa Özet

Osmanlı tarihi üzerine yaptığı dikkat çekici çalışmalarla ön plana çıkan Prof. Dr. Ali Akyıldız, Tarihçilik ve Yöntem Üzerine adını verdiği ve tarihçilik mesleği ile tarihçiliğin yöntemine dair yazdığı makalelerini bir araya getirdiği bu eseriyle tarih öğrencileri ve genç tarihçiler için bir rehber oluşturmaktadır. Osmanlı tarihi incelemeleri sırasında karşılaşılan bazı problemler ve bunlara dair ileri sürülen çözüm metotlarını içeren bu makaleler, tarih araştırmacıları için ufuk açıcı analizler içermektedir.
Tarih yazımında git gide artan trendlerden birisi olan biyografi yazıcılığının Osmanlı dünyasındaki kısıt ve imkânları, hanedan tarihi çalışmanın problem ve tuzakları, tarih incelemelerina temel teşkil eden belgelerin niteliği, güvenilirliği ve neyi söyleyip neyi söylemediği, Hicri takvimin farklı zamanlarda tarihi yanlış göstermesi ve bu problemi aşmak için önerilen çözüm metotları, Yakınçağ Osmanlı sosyo-ekonomik tarihinde karşılaşılan kaynak poblemleri gibi konular bu kitapta üzerinde durulan başlıklardan birkaçıdır.
Bu eser, tarihçilerin ve tarihçiliğe başlayan genç araştırmacıların bu uzun ve meşakkatli yolda karşılaşacakları problemlere dikkat çeken bilgi ve analizlerle dolu bir el kitabı mahiyetindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu