Tarih Kitapları

Tarih-i Behişti 1 pdf indir

Tarih-i Behişti 1 pdf indir, kitap özetleri sitemizde Osmanlı Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Tarih-i Behişti 1 kitabını paylaştık. 386 sayfadan oluşan Tarih-i Behişti 1 kitabının yazarı ise Behişti Ahmed Çelebi‘dır. Ciltli kapağa sahip olan Tarih-i Behişti 1 oku indir. Tarih-i Behişti 1 pdf indir yandex, Tarih-i Behişti 1 pdf indir idefix, Tarih-i Behişti 1 PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Tarih-i Behişti 1 Pdf indir

Tarih-i Behişti 1 Kısa Özet

Daha çok edebi kişiliğiyle tanınan Behişti`nin ilk sekiz Osmanlı padişahının devirlerini anlatan Varidat-ı Sübhani ve Fütühat-ı Osmani adını verdiği tarih eserinin bilinen nüshalarından birisi Londra British Museum`da bulunmaktadır. Bu nüsha, Yıldırım Bayezıd`den Fatih`e kadar olan dört Osmanlı padişahının dönemini içermektedir. Eserin 2. Bayezid devrine ait metninin bir nüshası ise Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi`nde bulunmaktadır. Behişti Tarihi`nin bu bölümleri 2. cilt olarak Türk Tarih Kurumu Yayınları içinde neşredilmiştir.

Bunun yanında şimdiye kadar Behişti`nin eserinin ilk üç Osmanlı padişahının (Osman Gazi, Orhan Gazi, 1. Murad) tarihi vakalarını anlatan kısmının herhangi bir yazması bilinmemekteydi ve bundan dolayı çalışmalarda bu eserin başının noksan olduğundan bahsediliyordu. Nihayet İstanbul Araştırmaları Enstitüsü`nde metnin eksik olan ilk kısmına ait nüsha da tespit edilmiş ve bu yazmanın incelendiği elinizdeki çalışmayla eser tamamlanmıştır.

“Tarih-i Behişti Varidat-ı Sübhani ve Fütühat-ı Osmani (686-791/1288-1389) 1“ olarak isimlendirilen bu çalışmada Behişti`nin yaşamı ve diğer eserlerine dair malumat verilmesine gerek duyulmamıştır. Nitekim bahsi geçen ve neşredilen 2. ciltte bu bilgiler ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bu nedenle çalışmada eserin nüshası tanıtılmış, muhtevası, kaynakları ve kaynak değeri vs. üzerinde durulmuş, metnin literatüre kazandırılması amaçlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu