Tarih Kitapları

Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Trabzon’da Eğitim pdf indir

Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Trabzon’da Eğitim pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Trabzon’da Eğitim kitabını paylaştık. 158 sayfadan oluşan Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Trabzon’da Eğitim kitabının yazarı ise Volkan Aksoy‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Trabzon’da Eğitim oku indir. Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Trabzon’da Eğitim pdf indir yandex, Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Trabzon’da Eğitim pdf indir idefix, Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Trabzon’da Eğitim PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Trabzon’da Eğitim Pdf indir

Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Trabzon’da Eğitim Kısa Özet

Osmanlı Devleti, zaman içinde Avrupa’da yaşanan bilim ve teknolojideki gelişmelerin askeri, iktisadi, siyasi ve sosyal alanda oynadığı kuvvetli rolü kavramış ve önce askeri, sonra sivil alandaki eğitim kurumlarında modernleşme faaliyetlerine başlamıştır. Eğitimde başlayan bu yenileşme hareketleri, merkezileşme ve modernleşmenin de öncüsü olmuş; yalnızca payitaht ve çevresi için değil, taşrada da ilköğretimden başlamak üzere bir dizi yeni okul açma, yeni usulde eğitim-öğretim yapma faaliyetleri hız elde etmiştir.

Bu çalışma, Trabzon gibi tarih boyunca mühim konuma sahip olmuş bir vilayetin, Tanzimat Fermanı’ndan Cumhuriyet’in ilanına kadarki zaman diliminde, merkezinde yürütülen okullaşma sürecini incelemektedir. Böylelikle, öte yandan mühim bir taşra vilayeti olan Trabzon’da eğitim alanında yaşanan gelişmelerin şehir yaşamında ne gibi değişmelere yol açtığu daha iyi anlaşılacağı gibi öte yandan Osmanlı modernleşmesi içindeki rolüne de ışık tutulmuş olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu