Tarih Kitapları

Tanzimat Sürecinde Osmanlı Devleti`nin hukuk Değişimi Namık Kemal`in Hukuk Anlayışı pdf indir

Tanzimat Sürecinde Osmanlı Devleti`nin hukuk Değişimi Namık Kemal`in Hukuk Anlayışı pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Tanzimat Sürecinde Osmanlı Devleti`nin hukuk Değişimi Namık Kemal`in Hukuk Anlayışı kitabını paylaştık. 105 sayfadan oluşan Tanzimat Sürecinde Osmanlı Devleti`nin hukuk Değişimi Namık Kemal`in Hukuk Anlayışı kitabının yazarı ise Rıdvan Değirmenci‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Tanzimat Sürecinde Osmanlı Devleti`nin hukuk Değişimi Namık Kemal`in Hukuk Anlayışı oku indir. Tanzimat Sürecinde Osmanlı Devleti`nin hukuk Değişimi Namık Kemal`in Hukuk Anlayışı pdf indir yandex, Tanzimat Sürecinde Osmanlı Devleti`nin hukuk Değişimi Namık Kemal`in Hukuk Anlayışı pdf indir idefix, Tanzimat Sürecinde Osmanlı Devleti`nin hukuk Değişimi Namık Kemal`in Hukuk Anlayışı PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Tanzimat Sürecinde Osmanlı Devleti`nin hukuk Değişimi Namık Kemal`in Hukuk Anlayışı Pdf indir

Tanzimat Sürecinde Osmanlı Devleti`nin hukuk Değişimi Namık Kemal`in Hukuk Anlayışı Kısa Özet

Tanzimat Dönemi, Osmanlı Devleti’nin klasik devrinden bu yana sürdürdüğü devlet ve hukuk yapısının köklü değişiklere uğramasının başlangıcı olarak kabul edilebilir. Türk sosyal bilimler literatürü, modernleşme ile birlikte ülkenin yüz yüze kaldığı poblemleri çözümlemek için bu sürede yaşanan değişimleri inceleme gereği duymuştur. Tarih, iktisat, sosyoloji, edebiyat, sanat tarihi alanlarının büyük isimleri, toplum ve devlete dair değişimleri Tanzimat dönemini dikkate alarak çözümlemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kurulmasının akabinde hukuk alanında büyük resepsiyonlar yapmıştır. Lakin, hukukta değişim, Cumhuriyet idaresinden fazla önce, Tanzimat dönemi ile başlamaktadır. O halde, Türkiye’nin hukuka dair poblemleri, Tanzimat zamanında yapılan tartışmalardan başlanarak anlaşılabilir. Düşünce tarihi bir mücadele sahası olmaktan ziyade bugünü anlamlandırmada yapacağı katkı nispetiyle kıymetlidir.

Adalet, idare, mahkemelerin yargılama ve çalışma usulleri, anayasacılık, hukuk – ahlak etkileşimi, kanun iktibası gibi bugün de etrafında geniş tartışmalar süren meseleler, Tanzimat’tan bu yana Türk fikir yaşamının merkezinde bulunmaktadır. Çalışmamızda büyük değişim sürecinin bir bölümü,  Türk tarihinin büyük mütefekkiri, vatan şairi, roman yazarı, muharrir, devlet ve sanat adamı Namık Kemal’in hukuka dair düşünceleri çerçevesinde incelenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu