Tarih Kitapları

Siyasal ve Entelektüel Tarihimizden Portreler pdf indir

Siyasal ve Entelektüel Tarihimizden Portreler pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Siyasal ve Entelektüel Tarihimizden Portreler kitabını paylaştık. 736 sayfadan oluşan Siyasal ve Entelektüel Tarihimizden Portreler kitabının yazarı ise Halil Akkurt‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Siyasal ve Entelektüel Tarihimizden Portreler oku indir. Siyasal ve Entelektüel Tarihimizden Portreler pdf indir yandex, Siyasal ve Entelektüel Tarihimizden Portreler pdf indir idefix, Siyasal ve Entelektüel Tarihimizden Portreler PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Siyasal ve Entelektüel Tarihimizden Portreler Pdf indir

Siyasal ve Entelektüel Tarihimizden Portreler Kısa Özet

Bu kitapta 20. yüzyılın başından günümüze uzanan tarih aralığında siyasal ve entelektüel yaşamımızın parçası olmuş 21 ismin, her bir diğerideğişik bir yazar aracılığıyla kaleme alınmış, portresi bulunmaktadır. Okur, Türk siyasal yaşamını arka planda takip edebileceği bu portrelerde Yakup Kadri Karaosmanloğlu’nun Kemalizm’i içeriden eleştiren; Şevket Süreyya Aydemir’in ütopyasını yitirirken ki sesini duyacaktır. Ercüment Ekrem Talu’nun ve Falih Rıfkı Atay’ın iktidar değiştikçe söylem değiştirdiğine şahit olacaktır. Şükrü Saracoğlu’nun dış politikadaki müzakereci yönünü; Fatin Rüştü Zorlu’nun bakan koltuğundan idam sehpasına uzanan yaşamını görecektir. Sabahattin Eyuboğlu’nun Anadolu’nun evrenselliği ile yerelliğini bütünleştirme çabasını takip edecek; kadın bir bilim insanı, sosyalist ve Senatör olarak Fatma Hikmet İşmen’i dünyasına dâhil edecektir. Attilâ İlhan’ı öncü ve cesur bir aydın olarak, onunla uzun seneler teşrik-i mesaide bulunmuş bir ismin kaleminden okuyacaktır. Doğan Avcıoğlu’nu ömrünü devrime adayan bir isim; Yalçın Küçük’ü bir iktidar tutkunu olarak tanıyacaktır. Sınıf özneliği düşüncesini merkeze alan bir aydın olarak, İdris Küçükömer’in Gramsciyan; Kemalist bir tarihçi olarak Şerafettin Turan’ın tarih yazımı yönünden birer değerlendirmesiyle karşılaşacaktır. Fethi Naci’yi Marksist bir edebiyat eleştirmeni; Muzaffer *İlhan* Erdost’u bir Ortodoks Marksist; Server Tanilli’yi Marksizm ile Kemalizm içinde bütünlük arayışında olan bir isim ve Ahmet Taner Kışlalı’yı sosyal demokrat bir Kemalist aydın olarak görecektir. Milliyetçi bir düşünür ve siyaset adamı olarak Nevzat Kösoğlu’yla bir araya gelecek; İsmet Özel’in siyasetin uçlarında yaptığı geziye eşlik edecektir. Babasının gölgesinde kalan Aydın Menderes’in iç dünyasına ve siyaset sahnesindeki tecrübesine yakında zamandan bakacak; Sibel Eraslan ile İslamcı kadınların geçirdiği dönüşümü gözlemleyecektir. Bütün bunların ardından Kurtuluş Kayalı’nın kitap ile ilgiliki değerlendirme yazısına ulaşacaktır.

*Bu derlemede ifadelendirilenler bu topluma net bir biçimde değiyor. Ve bundan dolayı toplumla bağlantısı olan herkesi tam tekmil ilgilendiriyor.*

Kurtuluş Kayalı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu