Tarih Kitapları

Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri pdf indir

Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri pdf indir, kitap özetleri sitemizde Osmanlı Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri kitabını paylaştık. 248 sayfadan oluşan Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri kitabının yazarı ise Nermin Taylan‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri oku indir. Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri pdf indir yandex, Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri pdf indir idefix, Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri Pdf indir

Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri Kısa Özet

Gönderilen mektuptaki manzumeyi okuyan Kanûni Sultan Süleyman’ın kalbi sızlar. Evlat acısını daha evvel en derinde yaşayan ve büyük ıstıraplara duçar olan koca sultan, yine büyük ve dayanılmaz bir acının eşiğindedir. Uçurumun başında ağlayan oğulun celladına yalvarışlarını hisseder yaralı yüreğinde. Babalık ve cellatlık içinde gider gelir.
*Uçurumun kenarındayım, düştüm, düşeceğim; kurtar beni!* diye yalvaran oğluna, alır eline kalemi ve bir yanıt yazar:
Ey dem-a-dem mazhar-ı tugyân u isyânum oğul
Takmayan boynına hergiz tavk-ı fermânum oğul
Ben kıyar mıydum sana ey Bâyezid hânum oğul
Bî-günâham dime bâri tevbe kıl cânum oğul
*Kadimden töredir kardeşe kıymak. Atayı, anayı gasle koymak. Kabil ki Habil’e kıydı ezelden. Adet oldu, hanlar buna uymak.*
Osmanlı Devleti’nin 600 seneyi aşkın hüküm boyunca beşi XIV’üncü, sekizi XV’inci, beşi XVII’inci, 42’si XVI’ıncı, ve bir diğeride XVIII’inci asırda olmak üzere toplam 61 şehzâdesini devletin bekası gerekçesiyle feda etmiştir. Bunların içindeki 22 şehzâde bilfiil isyan ettikleri, diğerleri ise ilerideki yaşamları boyunca isyan edebilecekleri gerekçesi ile öldürülmüştür.
Osmanlı şehzadelerinin olağanüstü hayat hikâyelerini okurken tüyleriniz ürperecek, gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu