Tarih Kitapları

Saklı Gerçekler – Dersim`den Tunceli`ye pdf oku indir

Saklı Gerçekler – Dersim`den Tunceli`ye pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Saklı Gerçekler – Dersim`den Tunceli`ye kitabını paylaştık. 144 sayfadan oluşan Saklı Gerçekler – Dersim`den Tunceli`ye kitabının yazarı ise Murat Soylu‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Saklı Gerçekler – Dersim`den Tunceli`ye oku indir. Saklı Gerçekler – Dersim`den Tunceli`ye pdf indir yandex, Saklı Gerçekler – Dersim`den Tunceli`ye pdf indir idefix, Saklı Gerçekler – Dersim`den Tunceli`ye PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Saklı Gerçekler – Dersim`den Tunceli`ye Pdf indir

Saklı Gerçekler – Dersim`den Tunceli`ye Kısa Özet

Yakın tarihimizin en fazla tartışılan konularından biri Dersim`de 1937-1938 senelerında yaşanan olaylar olmuştur. Değişik nedenlerle Dersim hadiseleri üzerindeki sır perdesi bir türlü aralanamadığı için tartışmalardan kurtulmak olabilecek olmuyor. Kimisi katliam yapıldı derken, kimisi de devlete isyan edenlere gereken ceza verildi diyor.

Peki, gerçek ne? Gerçekten de Dersim`de bir katliam mı yaşandı; yoksa devlete isyan eden isyancılar mı bastırıldı? Elinizdeki eser bu niyetle yola çıkılarak hazırlandı. Mümkün mertebe yorumlardan kaçınarak belgeler ve anılar ışığında tarafların görüşleri ortaya kondu. Dersim`in coğrafî ve tarihi yönleri, Seyit Rıza`nın olaylardaki rolü, dönemin siyasî durumu, olaylarda bizzat bulunan siyasîler, askerler ve diğer şahitlerin yaşadıkları ve özellikle İngiliz, Fransız ve Rus belgelerinde hadiselerin rapor ediliş şekilleri ortaya konulmaya çalışıldı.

Çalışmamızın maksadız hangi tarafın haklı olup olmadığı hususunda hüküm vermek değil, bir nebzede olsa tarihi bir hâdiseye ışık tutmaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu