Edebiyat Kitapları

Şahname 1 pdf indir

Şahname 1 pdf indir, kitap özetleri sitemizde Efsane ve Destan Kitapları türünde çıkarılan Şahname 1 kitabını paylaştık. 1070 sayfadan oluşan Şahname 1 kitabının yazarı ise Firdevsi‘dır. Ciltli kapağa sahip olan Şahname 1 oku indir. Şahname 1 pdf indir yandex, Şahname 1 pdf indir idefix, Şahname 1 PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Şahname 1 Pdf indir

Şahname 1 Kısa Özet

Hayatı ile ilgili ayrıntılı bilgilere sahip olamadığımız İranlı şair Firdevsî iyi bir dil eğitimi almış, edebi anlamda yetkinliğe ulaştığı Farsçanın bunun yanında Pehlevice ve Arapçayı öğrenerek zengin bir ifade gücüne kavuşmuştur. Şairin bu dil merakına tarihsel konulara duyduğu ilgi de eklenince, İran edebiyatının en mühim eserlerinden birisi olan Şahnâme zengin içeriğiyle ve çarpıcı üslubuyla edebiyat tarihinin ölümsüz eserleri içindeki yerini almıştır.

Firdevsî Şahnâme’sini hazırlarken eski İran kahramanlık hikâyelerinden yararlanmıştır. Eserinde çok fazla mûbed ve dihkân sanıyla andığı balakalı kimselerin anlatımlarından faydalanmış ve kaynak olarak başta Âvesta olmak üzere Tevrat ve Kur’ân gibi dini metinleri kullanmıştır. Lakin eserine Allah’ı övmekle başlamış, ardından evrenin, ayn, güneşin, gezegenlerin, yerkürenin ve insanın yaratılışından söz etmiş, bundan sonra da İran’da hüküm sürmüş kralların, soylu kimselerin ve kahramanların tarihi-tanınmış hikâyelerini anlatmıştır. İranlıların Araplara yenilmelerinden dört yüz yıl sonra kaleme alınan bu 60.000 beyitlik eser Gazneliler sülalesinin en kuvvetli hükümdarı olan Sultan Mahmud’a 1014 senesinden sonraki bir tarihte sunulmuştur.

İslamiyet öncesi İran’ın tarihi-tanınmış hükümdarlarının ve onlara her koşulda bağlı kahramanların ülkelerini, milli gelenek ve göreneklerini korumak adına verdikleri mücadelenin destanı olan bu mühim eser, ardındanki zamanlarda Osmanlı kültürünün de bir parçası olmuştur. Gerek Osmanlı sarayında, gerekse halk içinde büyük rağbet gören ve şahnâmehan adı verilen bireyler aracılığıyla sürekli olarak okunarak halkın zihninde Osmanlı sultanları ile İranlı kahramanların özdeşleştirilmesine neden olan Şahnâme, sonuçta Osmanlı hanedanının gücünü tasvir eden mühim eserlere örnek olmuştur. Dünya edebiyatının en kuvvetli ürünlerinden biri kabul gören ve birden fazla dile çevrilen bu eser insanlığa sunulmuş edebi bir armağandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu