Tarih Kitapları

Sadakatten İhanete Ermeni Meselemiz pdf indir

Sadakatten İhanete Ermeni Meselemiz pdf indir, kitap özetleri sitemizde Önemli Olaylar ve Biyografi ve Otobiyografi Kitapl türünde çıkarılan Sadakatten İhanete Ermeni Meselemiz kitabını paylaştık. 139 sayfadan oluşan Sadakatten İhanete Ermeni Meselemiz kitabının yazarı ise Sözer Aksenedirım‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Sadakatten İhanete Ermeni Meselemiz oku indir. Sadakatten İhanete Ermeni Meselemiz pdf indir yandex, Sadakatten İhanete Ermeni Meselemiz pdf indir idefix, Sadakatten İhanete Ermeni Meselemiz PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Sadakatten İhanete Ermeni Meselemiz Pdf indir

Sadakatten İhanete Ermeni Meselemiz Kısa Özet

Doğu Beyazıt, Erzurum, Hasankale, Oltu’ya kadar bir kırım mevcuttur. 1916 Ocak ayında Hasan Kale’den Erzurum’a doğru bir göç mevcuttur. Hasan Kale yolunda kar, tipi mevcuttur. Yol insan ve hayvan cesetleriyle doludur. Soğuktan öküzler şişiyor, insanlar donuyor.

Hasan kaleden Erzurum’a gelenlerin üçte biri yollarda ölmüş. Göçü anlatan bir Erzurum Türküsü mevcuttur:

*Göç göç oldu, göçler yola dizildi.*
…‘Ağam nerden aşar bu yaylanın yolu.’

Nihayet 12 Mart 1918 Erzurum kurtarılıyor. Kazım Karabekir ve silah dostları Erzurum’u kurtarıyor. Aslını söylemek gerekirse kurtarılan pek bir şey yok. Coğrafya kalmış. Bir de duvar diplerinde yaşlılar, kimsesiz çocuklar. Şehir’de ölümden başka bir şey yok. Kazım Karabekir Paşa anılarında şöyle anlatır:

*Erzurum’a o kadar yaklaştım ki, zaten biraz daha geç kalsam içeride kurtaracak can bulamayacaktım*. Sanki mezarlıklar ölüleri dışarıya fırlatılmış gibiydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu