Eğitim Kitapları

Retina ekran nedir? 2022

Retina ekran nedir? 2022, bilgi sitemizde Retina ekran nedir? 2022 ile alakalı ayrıntı kısmı paylaştık. Retina ekran nedir? 2022 ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Retina ekran nedir? 2022

Apple’ın bir satış pazarlama tekniği olarak ön plana çıkan retina ekran nedir ve ne ifade eder?

Bilhassa iPad modellerinin geliştirilmesi sırasında ekran teknolojilerinde bir yeniliğe gitmek isteyen Apple, ilk defa iPad 3 modeli ile birlikte ekranı kullanmaya başladı. iPad’in ilk modeli ve ardından gelen iPad 2 modelinde retina ekran bulunmazken, yinelenen versiyonu ile birlikte daha kuvvetli bir biçimde piyasaya sunulan iPad 3 modelinde retina ekran kullanılmaya başladı. Ekranın kullanılmasının en mühim amacı ekranındaki piksel yoğunluğunun arttırılması ve görsellikte kalitenin yükseltilmesi. Bu amaç ışığında geliştirilen özel ekran, şüphesiz önceki versiyonlara veya retina olmayan ekranlara göre oldukça önemli farkın ortaya çıkmasını sağladı. Retina ekran kullanılmaya start verilmesi ile birlikte oldukça önemli değişim ve iki katına varan bir yoğunluk görsel açıdan kalite sağladı.

Retina ekran nedir, farkı nedir?

1024*768 piksele ve 132 ppi değerlerde gelen ilk versiyonlara nazaran iPad 3 2048*1536 piksele ve 264 ppi’ye sahipti. Aradaki bu fark ise netlikte, renk değişikliklarında ve görüntüdeki göz alıcılıkta oldukça önemli artışın ve farkın olmasına yol açtı. Bu hususta en fazla karıştırılan detaylardan bir tanesi pixel ölçüleridir.

Bu etapta ekranın boyutu ne olursa olsun mühim olan detay piksel yoğunluğunun artırılmasıdır. Apple aracılığıyla yapılan retina ekranlar ile alakalı şöyle bir tanımlama yapılmaktadır; “Retina ekranların piksel yoğunluğu, gözünüzün normal izleme mesafesinden pikselleri sıra sıra algılamayacağı kadar yüksektir. Bu da içeriğin müthiş ayrıntılı görünmesine olanak verir ve çok daha iyi bir görüntüleme deneyimini yaşamanızı sağlar.”  Üstün görüntü deneyiminin mucidi olarak anılan Apple’ın bu tanımlaması da yine retine ekran teknolojisinin neden farklı olduğunu da bizlere göstermektedir.

Hangi Apple ürünlerinde retina ekran var?

  • 2012 ve daha ardından sunulan MacBook pro modelleri
  • 2014 yahut daha ardından kullanıma sunulan 27 inç Mac modelleri
  • Tüm iMac Pro modelleri

Apple’ın bu yeni görüntü deneyimine desteklemektedir. Bu bakımda bu özel teknolojiyi kullanmak isteyenlerin özellikle satın alma aşamasında veya ikinci el bir seçiminde mutlaka üretim yılına ve ekran teknolojisine dikkat etmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu