Edebiyat Kitapları

Ozan Nufal Ufacık Hayatı-Sanatı-Şiirleri pdf oku indir

Ozan Nufal Ufacık Hayatı-Sanatı-Şiirleri pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Biyografik ve Otobiyografik Kitaplar türünde çıkarılan Ozan Nufal Ufacık Hayatı-Sanatı-Şiirleri kitabını paylaştık. 245 sayfadan oluşan Ozan Nufal Ufacık Hayatı-Sanatı-Şiirleri kitabının yazarı ise Onur Aykaç‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Ozan Nufal Ufacık Hayatı-Sanatı-Şiirleri oku indir. Ozan Nufal Ufacık Hayatı-Sanatı-Şiirleri pdf indir yandex, Ozan Nufal Ufacık Hayatı-Sanatı-Şiirleri pdf indir idefix, Ozan Nufal Ufacık Hayatı-Sanatı-Şiirleri PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Ozan Nufal Ufacık Hayatı-Sanatı-Şiirleri Pdf indir

Ozan Nufal Ufacık Hayatı-Sanatı-Şiirleri Kısa Özet

Kökeni asırlar öncesine uzanan ve kültürel kimliğimizin bir çok ögesini içinde barındıran âşıklık geleneği, bugün Anadolu’nun birden fazla yerinde şiir, ezgi ve hikâye anlatıcılığı ekseninde yaşatılmaktadır. Bu geleneğin şimdilerdeki mühim temsilcilerinden biri, Konya/ Cihanbeyli’de ikamet etmekte olan Nufal Ufacık’tır. Çevresinde *Ozan Nufal* namıyla tanınan âşığımız, 10-11 yaşlarında gördüğü bir rüya vesilesiyle âşık şiirine yönelmiş ve 86 yıllık ömrüne 212 şiir sığdırmıştır.

Bu kitapta, kendisiyle gerçekleştirilen röportajdan hareketle Ozan Nufal’ın hayat hikâyesi ortaya konulmuş, âşıklığa başlamasına vesile olan rüyası çok yönlü olarak incelenmiş, şiirleri teknik açıdan ve tematik yönden derinlemesine tetkik edildikten sonra başlıklarına göre alfabetik sırayla verilmiştir. Saim Sakaoğlu’nun dokuz kısa cümleden oluşan yazısının dışında ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmayan, şiirleri hiçbir yerde yayımlanmayan, teknolojiye hâkim olmadığı için dijital kültür mekanlarında kendini ifade etme/ gösterme imkânına sahip olmayan bir âşığın ilk kez incelemeye tabi tutuluyor olması, bu çalışmanın dikkate değer tarafları içindedır. Âşıklık geleneğinin mühim bir unsuru olan rüya meselesine yeni bir örnek sunacak olması ise bu kitabın öne çıkan bir başka yönüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu