Tarih Kitapları

Osmanlı’dan Günümüze Değişme Maceramız pdf indir

Osmanlı’dan Günümüze Değişme Maceramız pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Osmanlı’dan Günümüze Değişme Maceramız kitabını paylaştık. 152 sayfadan oluşan Osmanlı’dan Günümüze Değişme Maceramız kitabının yazarı ise Mehmet Maksudoğlu‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Osmanlı’dan Günümüze Değişme Maceramız oku indir. Osmanlı’dan Günümüze Değişme Maceramız pdf indir yandex, Osmanlı’dan Günümüze Değişme Maceramız pdf indir idefix, Osmanlı’dan Günümüze Değişme Maceramız PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Osmanlı’dan Günümüze Değişme Maceramız Pdf indir

Osmanlı’dan Günümüze Değişme Maceramız Kısa Özet

İslâm anlayışına göre devlet, Allah’ın vahyettiği kutlu buyrukları yeryüzünde hayâta geçirmenin, uygulamaya koymanın âletidir.
Avrupa’da 1648 senesinde kabul gören Westfalia andlaşmasıyla, Kilise’nin yerini alan Parlamento’nun 3 erki mevcuttur:
1.Legislation (teşri‘) yasama
2.Jurisdiction (kazâ) yargı
3.Excetion (icrâ) yürütme

Devlet’te ise 2 erk mevcuttur:
Yargı ve yürütme
Teşrî‘, adı üzerinde: ‘şerîat koymak’ (yasama) demektir, Devlet, zâten var olan Şerîatı uygular. (Çıkarılan kanunnâmeler, ‘yönetmelikler’ olarak anlaşılmalıdır.)

Batı’daki siyâsî kuruluşların da kendilerine has, özel isimleriyle state, etat, staat diye anılmaları gerekir.
İmparatorluk ise, global çapta eşkiyâlıktır, soygunculuktur. Avrupa’lı emperyalistlerin onaltıncı yüzyıldanberi yaptıkları budur. Amaçları eşkiyâlıktır.
Osmanlı ise, uyguladığı Millet nizâmı ile, hâkimiyetindeki gayrı müslimlerin dil, din ve kültürlerini korumuştur. Amacı, Nizâm-ı Âlem idi; yeryüzünde hakkı hâkim kılmak, adâleti, düzeni sağlamaktı.
Adı Devlet-i ‘Aliyye-i Osmâniyye olan, kendisi ile ilgili asla ‘imparatoriyye-i Osmâniyye’ etiketini kullanmamış olan Osmanlı’dan ‘imparatorluk’ diye söz eden, polis ile haydudu aynı kefeye koymaktadır. Batılı, bunu, bile bile, Osmanlınınkini, kendi kirli yönetimine benzer göstermek için kasden, gâvurluğundan yapmaktadır.
Bizdeki dikkatsiz ve bilinç yoksulu kimseler de ‘imparatorluğu büyük devlet’ zannetmek zavallılığı ile yapmaktadırlar; yapı ve yayılış amacı farkından gafildirler. Yaptıklarının, ‘kasap Kaya bıçak kullanmaz’, ‘banker Antonio fâizle iş görmez’ demek olduğunun farkında değildirler.
Osmanlı Devleti’nden ‘imparatorluk’ diye söz eden Türk târihçi ciddîye alınabilir mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu