Tarih Kitapları

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Maraş Tarihi pdf indir

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Maraş Tarihi pdf indir, kitap özetleri sitemizde Osmanlı Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Maraş Tarihi kitabını paylaştık. 664 sayfadan oluşan Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Maraş Tarihi kitabının yazarı ise Ahmet Eyicil‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Maraş Tarihi oku indir. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Maraş Tarihi pdf indir yandex, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Maraş Tarihi pdf indir idefix, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Maraş Tarihi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Maraş Tarihi Pdf indir

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Maraş Tarihi Kısa Özet

Maraş, Aksu ve Erkenez Çayı’nın suladığı, verimli Erkenez, Aksu ve Maraş ovasının kuzeyine, ahır dağının güneyine kurulmuştur. Şehrin batı ucunda Ceyhan nehri bulunmaktadır. Kuzey ve güneyi bağlayan mühim ticaret yolu üzerindedir. Bu nedenle Maraş tarih boyunca bir çok istilalara maruz kalmıştır. Bu istilalar sırasında şehir talan edilmiştir. Şehir halkı, onuruna, bağımsızlığına ve vatanına çok düşkündür. Bu nedenle şehire bir saldırı olduğunda halk, bir bütün halinde karşılık vermiştir.

Şehirde fazla miktarda ermeni nüfusu bulunmaktaydı. Ermeniler her fırsatta Maraş’ı zayıflatmak için işgalcilerle birlikte hareket ederdi. Ermeniler, 1860- 1915 senelerı içinde İngiliz, Fransız ve Rusya gibi ülkelerden destek alarak isyan ettiler. Bu isyan sırasında merkezi idare yetersiz olduğundan halk kendini savundu.

Birinci Dünya Savaşı öncesi ve ardından Maraşlılar, işbirlikçilere ve işgalcilere karşı direndi. Bu direnmelerde başarılı oldu. Milli mücadele zamanında işgalcilere karşı Atatürk’ün talimatlarına uyarak başarılı bir biçimde şehri savundu. Atatürk’ün oluşturduğu Maraş’taki Kuvayı Milliye çekirdek kadrosu, bu mücadeleyi ölüm kalım meselesi yaparak her türlü ağır şartlar altında Türkiye’nin bir sınavı olduğunu idrak ederek savunmasının başarılı olmasına neden oldu.

Şehir, Cumhuriyet zamanında Şapka ve 1978 Maraş hadiselerinı yaşadı ve bu hadiseleri çok başarılı bir biçimde tasfiye eyledi. Böylelikle Maraş, Yakın Çağ Tarihi’nde savunmalarıyla Türkiye de örnek şehir oldu.

Bilimsel bir araştırma ürünü olan Osmanlıdan Cumhuriyete Maraş Tarihi adlı eser, şehirde yaşanan olaylar ile ilgili geniş bilgiler içermektedir. Bu zamandaki gelişmeler arşiv belgelerine ve literatüre dayanılarak araştırılmıştır. Bu nedenle eserin araştırmacı ve okuyuculara faydalı bulunacağı kanısına varılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu