Tarih Kitapları

Osmanlı Tetkikleri – 2 pdf oku indir

Osmanlı Tetkikleri – 2 pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Osmanlı Tetkikleri – 2 kitabını paylaştık. 445 sayfadan oluşan Osmanlı Tetkikleri – 2 kitabının yazarı ise Ömer Kara‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Osmanlı Tetkikleri – 2 oku indir. Osmanlı Tetkikleri – 2 pdf indir yandex, Osmanlı Tetkikleri – 2 pdf indir idefix, Osmanlı Tetkikleri – 2 PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Osmanlı Tetkikleri – 2 Pdf indir

Osmanlı Tetkikleri – 2 Kısa Özet

Bu kitap, Osmanlı Tetkikleri serisinin ikinci kitabını oluşturmaktadır. Eserde Osmanlı’daki huzur derslerine odaklanan çalışmalarımızdan meydana gelmiştir.
Huzur dersleri, h. 1172 Ramazan’ından bu yana Sultan III. Mustafa’nın fermanıyla saltanat makâmıyla resmileşen, biniş merasimi sonrası Osmanlı padişahının hazır bulunmasıyla, şeyhulislâm aracılığıyla seçilen ve padişah aracılığıyla onaylanan yetkin ulemâdan müteşekkil bir heyet aracılığıyla her sene Ramazan’ın belirli günlerinde padişahça tayin edilen mekânlarda gerçekleştirilen ilmî mecliste Kadi Beyzâvî tefsîrinin münâzaralı tarzda tedrîsi* için kullanılan bir terimdir. Yaklaşık 200 yıllık bir geleneğe sahiptir.

Eserde beş çalışma yapılmıştır. Birinci çalışmamız, Osmanlıda padişah huzurunda yapılan huzur derslerinin tanımı, özellikleri, unsurları, meclisleri, icra şekli, takrir edilen ayetler ve sureler, ödül ve cezalar, takrir ve müzakere metinleri konularıyla Osmanlı’daki Huzur derslerinin kimliğini ortaya koymaktadır. İkinci çalışmamız, huzur dersleri geleneğinin klasik kaynaklarını ve modern literatürünü tanıtmaktadır. Üçüncü çalışmamız, Osmanlı Arşiv belgelerinde Huzur dersleriyle alakalı belgeler ele alınmış, bu belgelerin huzur derslerinin hangi parametreleriyle alakalı bilgiler sağladığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Dördüncü çalışmamız, Huzur derslerine katılan Erzurumlu; beşinci çalışmamız ise Erzincanlı alimleri tanıtıp hangi derslere muhatap ve mukarrir sıfatıyla katıldığını ele almıştır.
Çalışmanın ilim dünyasına bir nebze katkı sağlaması dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu