Tarih Kitapları

Osmanlı Kitap Kültürü pdf indir

Osmanlı Kitap Kültürü pdf indir, kitap özetleri sitemizde Osmanlı Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Osmanlı Kitap Kültürü kitabını paylaştık. 466 sayfadan oluşan Osmanlı Kitap Kültürü kitabının yazarı ise Kolektif‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Osmanlı Kitap Kültürü oku indir. Osmanlı Kitap Kültürü pdf indir yandex, Osmanlı Kitap Kültürü pdf indir idefix, Osmanlı Kitap Kültürü PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Osmanlı Kitap Kültürü Pdf indir

Osmanlı Kitap Kültürü Kısa Özet

Kitap kültürü çalışmaları nispeten yeni bir konu olduğu halde akademide ve entelektüel camiada son haftalarda git gide artan bir ilgiye mazhar olmaktadır. Ne var ki bu git gide artan ilgiden Osmanlı kitap kültürünün yeterince nasiplendiğini söylemek güç görünmektedir. Osmanlı kitap kültürüne dair sınırlı sayıdaki çalışmalar da daha ziyade matbu eserler üzerinden gelişmiştir. Elinizdeki kitap bir 17-18. Yüzyıl Osmanlı alimi ve kadısı olan Carullah Efendi`nin kütüphanesi üzerinden Osmanlı yazma kitap kültürünü ele almaktadır. Çalışmada halen Süleymaniye Kütüphanesi`nde bulunan 2200 civarında eserden müteşekkil koleksiyondaki kitap derkenar notları vesile kılınarak eserlerde bulunan ilimler ve onlara yansıyan kitap kültürü tahlil edilmiştir.

Elinizdeki kitabın bir başka katkısı da hiç şüphesiz ile ilgili hemen hemen hiçbir bilgi bulunmayan Carullah Efendi gibi çok kıymetli bir alim, müderris, kadı, kütüphaneci ve bibliyofilin ilim alemine layıkıyla tanıtılmış olmasıdır.

2013-2014 senelerında İlmi Etüdler Derneği`nde yürütülen bir araştırma projesinin neticesinde yaşanan bu kitapta değişik ilim dalları yönünden kitap kültürünü ele alan 14 yazı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu