Tarih Kitapları

Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi pdf indir

Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi pdf indir, kitap özetleri sitemizde Osmanlı Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi kitabını paylaştık. 494 sayfadan oluşan Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi kitabının yazarı ise Ali Fuat Bilkan‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi oku indir. Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi pdf indir yandex, Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi pdf indir idefix, Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi Pdf indir

Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi Kısa Özet

Osmanlı İmparatorluk İdeolojisi, 1451-1603 senelerı içindeki eserlerden hareketle dönemin ayırt edici ayrıntı kısmını tespit etmeyi hedefleyerek edebiyat eserlerinin sosyal bilimler bölgesindeki çalışmalarda dikkate alınmasının önemine işaret ediyor.
Klasik çağ, gerek telif gerek tercüme eserler yönünden bi hayli zengin bir dönemi temsil eder. Bu eserlerin incelenmesi dönemin hâkim normlarını, zihniyet kalıplarını ve siyasetini anlamak yönünden bi hayli mühimdir. Bu anlama sürecinde, eser sahiplerinin *asıl* niyetleri, padişaha, saray çevresine ve bürokratlara yakınlıkları, din, mezhep ve tarikat mensubiyetleri gibi belirleyici güce sahip özellikleri de ihmal etmemek gerekir.
Buradan hareketle, Osmanlı imparatorluk *ideolojisi* söz konusu olduğunda, tarihsel olay ve olguların, zamanla nasıl bir dinî kimlik kazandığını ve *kutsal tarih* olarak toplumların bilinçaltlarına yerleşerek kalıtsal bir karaktere büründüğünü anlamaya gayret eden Ali Fuat Bilkan, döneme dair bi hayli titiz ve geniş bir şekilde bir başvuru kaynağı sunuyor.
*Patrimonyal devletin kurumsal bir kimlik kazandığı Osmanlı klasik zamanında üretilen sanat eserlerinde genelde emperyal söylemin ön planda olduğu bilinmektedir. Bu zamanda yazılan eserlerin ve yaşanan yeni edebi türlerin emperyal kişiliği, Roma imparatorluk mirasının en kuvvetli varisi olan Osmanlı İmparatorluğu’nun ‘yeni ideolojisini’ yansıtır.*
Ali Fuat Bilkan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu