Edebiyat Kitapları

Olyapole pdf indir

Olyapole pdf indir, kitap özetleri sitemizde Şiir Kitapları türünde çıkarılan Olyapole kitabını paylaştık. 452 sayfadan oluşan Olyapole kitabının yazarı ise Hasan Safer‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Olyapole oku indir. Olyapole pdf indir yandex, Olyapole pdf indir idefix, Olyapole PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Olyapole Pdf indir

Olyapole Kısa Özet

Şiir idrak edilenin sınır dışına vurulan kanattır. İnsan şuurunun anlam havzasından taşan ve anlaşılmaktan ziyade duyumsanmaya ayarlı bir cihet taşır. Şiir; örülmüş saçlarını yazıdan çok müziğe kenetler. Bu kenetlenen çentik bir doru tay ve kızgın nal kadar ebedîdir. Şiir potansiyel olarak bir nükleer başlık kadar kuvvetlidür. Aklımıza gelebilecek her endüstriden daha kuvvetli bir potansiyeldir bu söz ettiğim.

Size bir sır: Büyük şairleri okumak fazla sıkıcıdır. Şiirin hayata temas edenine az rastlanır. Bir tebessüm bile yaratmaz çoğu… Bana üniversite senelerımda şiir getirenler olmuştur. Sorarlar *Şiiri nasıl buldun?* Ne yazık ki zor buldum derim onlara. Bu benim harika, şair olduğum manasına gelmez. Ben fazla iyi değilim ama onlar bi hayli fazla kötü. Onlara şunu söylerim: *Bir pire karşıdan karşıya geçer.* Hadi bundan bir şiir yaratın derim. Bundan şiir olmaz derler genelde. Basit bir şeyi dâhiyane bir biçimde anlatmaktır aslolan sakat mısralar yazmak değil oysa… Misal verilecek olursa kendi şiir tanımını yapamayan şairler var çevremde. Gülerim onlara arada da gülüşüm sızlamaz değil hani. Şiir hapşıracağı yere çığlık atmak gibidir. Misal verilecek olursa büyük şairler… Onları okurum sonra *Bunca adamı özel yapan şey nedir?* derim. Bazı zaman çarpık gramerle dans edenler de mevcuttur ama yeterince özel değil. Biz hala o büyük adamı bekliyoruz. Bir Antichrist (Deccal) edasında bu saçma inançları özel yapan şeyi putsavar dizelerle yıkacak adamı. Bukowski`nin dediği sözü evrensel edebiyata uyarlarsak: Ölü bir Yunan tanrısından daha fazla önemsenmesi gereken şeyin, yaşayan dünya ayyaşları olduğunu ispat edecek birisi hala beklenmektedir.

Hayata temas eden ve umursamaz. Kendini ciddiye almayan fakat gerçekleri anlatmak için yalan söyleyen bir şiir. Şiir kendimizi güncelleme vasıtası ve en baştan varoluşumuzu tanımlama şansına neden olmazsa; bir hiçtir.

Öyleyse:
Orada bir gölgesine yaslanan mı var?
Orada cennetten seslenen mi var?
Orada; tam senin gözlerinde
Cehennemden alev gözleri ıslanan mı var?
Gözlerin esrarlı anın mabedi
Gözlerin, ısrarlı, şanın ebedi
Gözlerin, fasih Farsça`dan bedi
Gözlerin ve ruhun bana dile getirdi…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu