Tarih Kitapları

Mısır`ın Ölüler Kitabı pdf indir

Mısır`ın Ölüler Kitabı pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Mısır`ın Ölüler Kitabı kitabını paylaştık. 240 sayfadan oluşan Mısır`ın Ölüler Kitabı kitabının yazarı ise Kolektif‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Mısır`ın Ölüler Kitabı oku indir. Mısır`ın Ölüler Kitabı pdf indir yandex, Mısır`ın Ölüler Kitabı pdf indir idefix, Mısır`ın Ölüler Kitabı PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Mısır`ın Ölüler Kitabı Pdf indir

Mısır`ın Ölüler Kitabı Kısa Özet

Eski Mısır Dili`nden (Kopt Dili) yapılan çevirisinde adı *Güne Çıkış Kitabı* veya *Acil Aydınlık Kitabı* manasına gelen Mısır’ın Ölüler Kitabı? ölen bireylerin piramit, tabut yahut mezarları içine bırakılan papirüsler üzerine yazılmış metinlerdir.

Bu yazılarda *Ölümden sonra ne var?*, *Öte dünya nedir?*, *Öldükten sonra bize ne olur?* gibi sorulara yanıt verilir. Nil Nehri boyunca uzanan Antik Mısır Uygarlığı’nda birinin ölümden sonra varacağı son kutlu hedefi? batı ufkunun ardında bir yerde yemyeşil ve bereketli bir yer olan Sazlık Tarlaları`na veya diğer adıyla Huzur Tarlaları`na (Sonsuz Yaşam) ulaşmaktı.

Bu kitapta yazılı duaların, tılsımların, telkinlerin amacı? ölen insana yol göstermek, ölen birinin Araf`ta Osiris`in gözetiminde kırk iki yargıç aracılığıyla sorguya çekilirken şaşırmaması, yanılmaması, uygun yanıtlar vererek ölümsüzlük yolunda geri kalmamayı başarması için ona yardımcı olmaktır. Bu sihirli formülleri ölünün yakınları ve din personelleri gömme merasiminde yüksek sesle okurken, ölünün de onları duyacağına ve doğru yolu bulacağına ve öte dünya çapında ikinci kez yaşarken mutlu bulunacağına inanılıyordu. Bu güne dek bulunmuş bu tür kadim metinler içinde en mühimlerinden birisi olan bu metinlerdeki zengin bilgiler, eski büyük bir uygarlığın ezoterik yönünü simgelerle anlatan müthiş bir birikimi içinde barındırmakta ve insanlığı yönlendiren inanç ve düşüncelerin bin seneler boyunca gelişimine ışık tutmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu