Tarih Kitapları

Militan İyimserlik pdf indir

Militan İyimserlik pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Militan İyimserlik kitabını paylaştık. 192 sayfadan oluşan Militan İyimserlik kitabının yazarı ise Göksel Aymaz‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Militan İyimserlik oku indir. Militan İyimserlik pdf indir yandex, Militan İyimserlik pdf indir idefix, Militan İyimserlik PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Militan İyimserlik Pdf indir

Militan İyimserlik Kısa Özet

21. yüzyılın ağır ve çetin poblemlerinı, onlarla başa çıkmaya hiç uygun olmayan kurumlar, yapılar ve ilişkilerle karşılıyoruz. Düşünme mekanizmalarımız da aynı durumda. Umutsuzluk ne kadar nadir olması gerekirse, sosyal teoride umut bugün o kadar nadirdir.

Etkin biçimde kuşkunun kurumsallaşmasını içeren modernlik eleştirileri geleceğin ufkunu bulanıklaştırmıştır. Kimsenin bir kenarda durma lüksünün olmadığı böyle bir dünya çapında sosyal bilimciye de bazı görevler düşmektedir. Ne var ki düşünceye gerçek kuvvetini veren değiştirme arzusu sosyal bilimlerden endişesızca sökülüp atılmıştır.

Bu kitapta sosyal bilimler için, Militan İyimserlik adı altında, değiştirme arzusuyla yüklü bir epistemoloji önerilmektedir. Kavram, *iyimserliğin filozofu* Ernst Bloch’a aittir. Bloch bu kavramı, kendi düşüncesinin felsefi temeli olan *umut ilkesi*nin ütopik olanı gerçekleştirebilme stratejisi olarak dile getirir. Militan İyimserlik, bu çalışmada, Hali Hazırda Olmuş Olan (yani nesnel gerçeklik) içinde, Henüz Olmamış Olan (yani reel olabilecek) olarak duranın, belirsizin, muğlak olanın bilgisine erişmenin bir yolu olarak konumlandırılmıştır. Bilgi iddiasıyla ortaya çıkmış hiçbir yönlendirmeyi kabul etmeyen geç kapitalizmin kültürel mantığında ütopyaların bugündeki imkânlarını araştırmayı önermektedir.

Militan İyimserlik, insanın dünyayı eylem halinde bilmesidir. Harekete geçirmeyen hamlesiz ve kötürüm iyimserliğin, gerçek bir kötümserlikten daha kötü olduğu inancıyla, insanı dünya çapında iyi ve güzel olanı yaratmaya teşvik eder. Çünkü: *Gelecek kısmet olarak gelmez insanın ayağına.*

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu