Tarih Kitapları

Mikrop, Salgın ve Toplum pdf indir

Mikrop, Salgın ve Toplum pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Mikrop, Salgın ve Toplum kitabını paylaştık. 507 sayfadan oluşan Mikrop, Salgın ve Toplum kitabının yazarı ise Orhan Kılıç‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Mikrop, Salgın ve Toplum oku indir. Mikrop, Salgın ve Toplum pdf indir yandex, Mikrop, Salgın ve Toplum pdf indir idefix, Mikrop, Salgın ve Toplum PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Mikrop, Salgın ve Toplum Pdf indir

Mikrop, Salgın ve Toplum Kısa Özet

İnsanlık tarihi yazılırken; siyasi, coğrafi, dini, sosyal ve ekonomik etkenler hep ön planda olmuş, jeolojik ve meteorolojik afetler ile salgın hastalıkların bu ana etkenleri doğrudan etkilediği hususu, çoğu zaman gerektiği kadar dikkate alınmamıştır. Oysa salgın hastalıklar insanlık tarihinin şekillenmesine belki de en fazla tesiri olan etkenlerden biri olma özelliğini taşır.

Eskiçağlardan 19. yüzyılın sonuna kadar, salgın özelliği gösteren bulaşıcı hastalıklar hep gündemde olmuşlardır. Özellikle veba, sıtma, grip ve kolera salgınlarının dikkate değer sonuçlarının olduğunun altını çizmek gerekir. Savaşların, muhasaraların ve seferlerin kaybedilmesi yahut kazanılmasının ağırlıklı sebebi salgın hastalıklar olmuş, Orta ve Yeniçağlarda insanlar korku ve çaresizlik içinde hastalıklara boyun eğmişlerdir. Psikolojileri bozulmuş, bedenen dirençsiz kalmışlar, yaşadıkları yerlerden göç etmişler, ailelerini terk etmişler hatta canlarına dahi kıyabilmişlerdir.

Bu kitap, Türkiye`de bu hususta eser veren ilk akademisyenlerden birisi olan Prof. Dr. Orhan Kılıç`ın yirmi yıla yakın bir süredir oluşturduğu bilgi birikiminin bir ürünüdür. Dünya ve özelde Osmanlı ülkesi ölçekli ele alınan salgınlar; siyasi, askeri, coğrafi, demografik, dini, edebi, kültürel ve sosyal bakımdan bütün yönleri ile değerlendirilmiştir. Tarihe salgın hastalıklar penceresinden bakan bu çalışma, okuyucunun tarihi hadiseleri değişik bir perspektiften değerlendirmesini amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu