Tarih Kitapları

Mevkıfu’l Akl 1. Cilt pdf oku indir

Mevkıfu’l Akl 1. Cilt pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Osmanlı Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Mevkıfu’l Akl 1. Cilt kitabını paylaştık. 408 sayfadan oluşan Mevkıfu’l Akl 1. Cilt kitabının yazarı ise Mustafa Sabri Efendi‘dır. Ciltli kapağa sahip olan Mevkıfu’l Akl 1. Cilt oku indir. Mevkıfu’l Akl 1. Cilt pdf indir yandex, Mevkıfu’l Akl 1. Cilt pdf indir idefix, Mevkıfu’l Akl 1. Cilt PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Mevkıfu’l Akl 1. Cilt Pdf indir

Mevkıfu’l Akl 1. Cilt Kısa Özet

Elinizdeki kıymetli eser Osmanlı Devleti’nin yıkılma sürecinde Şeyhu’l İslâm olan, ilmî çalışmalarının yanında, Batılılaşmanın çok yoğun olduğu, ulemânın tesirinin tükendiği ve nihâyet İslâm’ı devletten ayırarak Türkiye’nin laik bir düzene geçtiği zamanda mücadelesini bütün olanaklarıyla sürdürmüş, kendisinden sonra gelen nesillere güzel bir örneklik bırakmış olan Şeyhu’l İslâm Mustafa Sabri Efendi (rahmetullâhi aleyh)’e aittir.
Kendisi vatanından ayrılıp Mısır’a gittiğinde en azından el-Ezher gibi köklü bir kuruma ev sahipliği yapan Mısır’daki ilmî havzanın mensuplarının daha şuurlu olmasını beklerken, aksine boğazına kadar akide ve fikirde sapmış, siyasi bakışta Batıcılaşmış bir ortam buldu.
Orada geçirdiği seneler içinde bir çok kitap yazan Şeyhu’l İslâm, gerek modernistlere yönelik tenkidleri, gerekse hilâfeti müdafaa ettiği yazılarıyla geriye hatırı sayılır bir külliyât bıraktı. Yazdığı kitapların en mühimsi ve de hacimlisi ise elinizde ilk cildi bulunan Mevkıfu’l Akl isimli ünlü eseridir.
Müellif merhum, eserinin muhtevasını 4 bölüme ayırmış ve şöyle demiştir:
*1- Allah’ın varlığını ispat meselesi… Hem de pozitif ilimlerden daha alt derecede olmayacak hatta bunları aşacak kıymet ve kuvvette ilmi olarak ispat etmek, 2- Vahdet-i vücud meselesi ve bu anlayışın dünyaya geldiğu kaynak, 3- Mucizenin olabilecek olması meselesi. Bunun yanında nübüvvetin ispatı, içinde yaşanacak ba’s, haşr, mükâfat ve azap konularıyla birlikte ahiret yaşamının ölümden sonra dirilmenin ispatı… 4-Dini devlet işlerinden ayırmayı, İslâm kabul eder mi, ümmetin maslahatı bu ayırımı gerektirir mi yoksa men mi eder meselesi…*

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu