Tarih Kitapları

Masonluk ve Osmanlı Masonları -1935 pdf indir

Masonluk ve Osmanlı Masonları -1935 pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Masonluk ve Osmanlı Masonları -1935 kitabını paylaştık. 264 sayfadan oluşan Masonluk ve Osmanlı Masonları -1935 kitabının yazarı ise Celal ÇELİK‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Masonluk ve Osmanlı Masonları -1935 oku indir. Masonluk ve Osmanlı Masonları -1935 pdf indir yandex, Masonluk ve Osmanlı Masonları -1935 pdf indir idefix, Masonluk ve Osmanlı Masonları -1935 PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Masonluk ve Osmanlı Masonları -1935 Pdf indir

Masonluk ve Osmanlı Masonları -1935 Kısa Özet

Masonluk; Âdem’den başlatılmış, Mısır ve Musa ile karıştırılmış, Yahudi ve Hristiyan kültürü üzerinden kurgulanmış, Haçlı Seferleri ve şövalyelik ile harmanlanmış, mistik efsanelerle beslenmiş, evrensel değerlerle makyajlanmış İngiliz ve Avrupa menşeli bir örgütlenmedir. Diğer gizemli örgütlerde olduğu gibi çok bilinmeyenli ezoterik kurguları içermektedir. Kadim geçmişten günümüze bir çok komplo teorilerine malzeme yapılmıştır. Bilinen ve görünenlerden fazla daha fazla miktarda, teyit edilmeye muhtaç bir çok sorunun muhatabıdır. Böylesine karmaşık kurgulara sahip bir örgütün veya anlayışın, yalnızca evrensel ve insani değerleri savunan kurumsal bir yapı olarak açıklanması yeterli değildir. Üyelerine açık ve dışa kapalı ketum bir örgütlenmedir. İnsanlık adına sosyal, kültürel, ekonomik vb. evrensel gelişmeleri nasıl yerine getireceği konusu bi hayli muğlaktır.

Önceleri Hristiyan ve duvarcı olmayanların kabul edilmediği bu yapının, sonraki zamanlarda kararını değiştirdiği görülmektedir. Bu değişikliklerle farklı inançlar ve kültürlere kapılar açılmıştır. Böylelikle ülkeler arası masonik ağlar oluşturularak küresel mutlak otoriteler kurulmuştur. Bu yapılanmalar özel hiyerarşik sistemleri içermektedir. Lakin geleneksel ritüeller aynen sürdürilmiştir. Sonradan yapılan dinsel bazı değişikliklerin dışında, aslında masonik felsefenin özü ile kadim uygulamaları korunmuştur. Kullandıkları masonik dil ve sembollerinde, şövalyelik ile Yahudi ve Hristiyan kültürünün etkisi açıkça görülmektedir.

Dış kaynaklı ve değişik bir felsefeye sahip bu anlayışı, Müslüman Osmanlı vatandaşlarının kabullenmesi ve mason olması hayli enteresan bir durum oluşturmaktadır. Dönemi saygınlığıyla Osmanlı elitinin hemen hemen tamamına yakınının bu oluşumun içinde yahut yakınında olduğu görülmektedir: Hanedan, İslamcı, Yeni Osmanlıcı, dindar, ittihatçı, itilafçı, şeyh ve din adamları, üst düzey yöneticiler ile diğerleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu