Tarih Kitapları

Marksizm ve Siyaset pdf indir

Marksizm ve Siyaset pdf indir, kitap özetleri sitemizde Yakın Tarih Kitapları türünde çıkarılan Marksizm ve Siyaset kitabını paylaştık. 384 sayfadan oluşan Marksizm ve Siyaset kitabının yazarı ise Can Soyer‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Marksizm ve Siyaset oku indir. Marksizm ve Siyaset pdf indir yandex, Marksizm ve Siyaset pdf indir idefix, Marksizm ve Siyaset PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Marksizm ve Siyaset Pdf indir

Marksizm ve Siyaset Kısa Özet

*Yaşadığımız çağın Marksizm aracılığıyla çözümlenmeyi beklediğini söylersek tabi ki yanlış bir şey söylemiş olmayız. Ama eksik söylemiş oluruz: Çağımız esas olarak Marksizmin kılavuzluk ettiği devrimci eylem aracılığıyla yıkılmayı, parçalanmayı, tarihten silinmeyi bekliyor.*

Marksizm ve Siyaset, genel anlamıyla siyasetin Marksizm için taşıdığı belirleyici önemi konu edinirken, Marx’ın düşüncelerini donuklaştırıp hareketsiz kılanlara, Marksizmi siyasetsizleştiren ve eylemsizleştirenlere karşı, onun siyasal mücadeleyle olan kopmaz bağının altını çizmeyi amaçlıyor. Marksizmi ilk kez bir eylem felsefesi olarak görmemiz, onun güncelle ilişkisini bu toprakların özgüllüğünde yeniden kurmamız gerektiğini savunuyor.

Can Soyer’in, Yöntem, Kuram ve Eylem olarak üç ana bölüme ayırdığı bu özgün çalışması, ele alınan tüm konulara siyasal mücadelenin merceğinden bakıyor.

*Yöntem: Diyalektik* başlığını taşıyan ilk bölümde materyalizm ve diyalektik içindeki ilişki incelenirken, öz-görüngü, bütün-parça, özne-yapı gibi kavramlar ile bu ikilikler içindeki ilişkilerin nasıl tanımlanacağına dair bir soruşturma yürütülerek, salt felsefi bir düzlemde kalmaktan ziyade pratiğin bu ikilikler içinde kurulan ilişkideki önemine değiniliyor.

İkinci bölüm olan *Kuram: Sınıf Mücadelesi*, yöntem ışığında bir gerçeklik sergilemesi olarak kuramı tartışıyor. Marksizmin bir sınıf mücadelesi kuramı olduğunu ve bu mücadelenin hem yöntemsel hem de kuramsal olarak Marksizmin merkezinde bulunduğunı dile getiriyor.

Üçüncü ve son bölümde *Eylem: Siyaset* başlığı altında, içinde bulunduğumuz dünya ile alakalı saptamalara da yer verilerek devlet, demokrasi, eşitsiz gelişim, siyasal eylem gibi kavramlar açımlanıyor ve bu kavramların siyasal mücadele ile olan bağı araştırılıyor.

*Türkiye İçin Notlar* başlığını taşıyan sonuç bölümünde ise yazar, Marksizm ve siyaset konusunu Türkiye bağlamında ele alarak siyaseti ve pratiği nasıl kavramamız gerektiğine dair öneriler sunuyor. Gezi Direnişi’nin yarattığı umutla, Türkiye sosyalist hareketine *mücadelesiz bir sınıf siyaseti* ile *sınıfsız bir mücadele siyaseti* dışında bir başka yol açıldığını hatırlatıyor.

Başka bir yol arayanlara, başka bir yolda ısrar edenlere…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu