Tarih Kitapları

Maarifperver Sultan 2.Abdülhamit pdf indir

Maarifperver Sultan 2.Abdülhamit pdf indir, kitap özetleri sitemizde Önemli Olaylar ve Biyografi ve Otobiyografi Kitapl türünde çıkarılan Maarifperver Sultan 2.Abdülhamit kitabını paylaştık. 190 sayfadan oluşan Maarifperver Sultan 2.Abdülhamit kitabının yazarı ise Ahmet Vurgun‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Maarifperver Sultan 2.Abdülhamit oku indir. Maarifperver Sultan 2.Abdülhamit pdf indir yandex, Maarifperver Sultan 2.Abdülhamit pdf indir idefix, Maarifperver Sultan 2.Abdülhamit PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Maarifperver Sultan 2.Abdülhamit Pdf indir

Maarifperver Sultan 2.Abdülhamit Kısa Özet

Sultan 2. Abdülhamid, şimdilerde varlığını sürdüren bir çok müessesenin kurucusudur. Bu anlamda, ülkenin modernleşmesi ve ülkeler arası arenada mühim bir aktör haline gelmesi hedefine yönelik olarak ciddi adımlar atmıştır. Modernleşmenin ve kuvvetli bir ülke olmanın en mühim unsuru olarak eğitimi görüyordu. Bu nedenle zamanında ülkedeki modern eğitim veren okulların sayısı bir hayli artmıştır. 2. Abdülhamid uyguladığı eğitim politikasını şöyle anlatır: *Ben elimden geldiği kadar mektepler açarak cehaleti yok etmeye, çocuklarımızı tahsile sevketmeye uğraştım*.

Genel anlamda bakıldığında 2. Abdülhamid zamanında başarılı bir eğitim politikası sürdürüldüğünü söylemek olabilecekdür. Bu zamanda açılan okulların çoğalması ve ülke geneline yaygınlaşması, yeni ve eğitimli bir neslin yetişmesinde rol oynamıştır.  Bu nesiller, özellikle 19. yüzyılın son çeyreğinde yoğun bir emperyalist saldırıya maruz kalan Osmanlı Devleti’nin ayakta kalmasına ve ardından da aynı emperyalist güçlere karşı millî mücadele verilip modern Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşmasına ön ayak olmuşlardır.

Ahmet Vurgun, *Maarifperver Sultan 2. Abdülhamid* adlı kitabında, sağlam kaynaklara dayanarak, bütün bu sürecin nasıl meydana geldiğinı gözler önüne çıkarıyor. II. Abdülhamid Dönemi’nin eğitim anlayışı ve uygulamalarını en iyi biçimde anlayabilmek için muhakkak okunması gereken bir eserdir.
Prof. Dr. Vahdettin Engin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu