Tarih Kitapları

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 pdf indir

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 kitabını paylaştık. 448 sayfadan oluşan Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 kitabının yazarı ise Kolektif‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 oku indir. Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 pdf indir yandex, Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 pdf indir idefix, Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 Pdf indir

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler 1 Kısa Özet

Dünya kamuoyu pek bilmese de, bir avuç Kuzey Kafkasya insanının ufak bir toprak parçasında tutunabilmek için yüzseneler boyunca verdiği mücadele gerçekten yürek burkucudur.

Bu coğrafyada, milattan yüzseneler öncesinden beri var olduğu bilinen bireylerin nüfusunun halen 5 milyonlarda seyrediyor olması; yine o coğrafyaya ait olup vatanı dışında yaşayan bireylerin nüfusunun bugün o ülkede yaşayan yerli nüfustan daha fazla olması bu yürek burkucu tarihin dramatik bir yansımasından başka nedir ki?

Kuzey Kafkasyalıların, cengaver kavimlerle yüzseneler boyu sürdürdüğü mücadele 19. yüzyılın ikinci yarısında yenilgiyle sonuçlanınca vatanları işgal edilmiş, kendileri de dünyanın dört bir yanına çil yavrusu gibi dağıtılmışlardır.

Bu bölgenin ve bireylerinın yaşadığı tarihin parçaları, Bizans,  Gürcü, Rus, Pers, Selçuklu, Osmanlı, İngiliz v.d. ülkelerin kaynak ve arşivlerinde yatmaktadır. Kafkasya`nın ve Kafkasyalıların doğru tarihini yazabilmek için bütün bu merkezlerdeki kayıtların taranması, bütün belge ve bilgilerin sıra sıra gün yüzüne çıkartılmaları gerekmektedir. Lakin bu biçimde, bugün bir iskelet halinde bulunan Kafkas tarihi ete ve kasa büründürülebilir.

Bahsi geçen arşivlerin en mühimlerinden birisi hiç şüphesiz ki Osmanlı`ya ait olanlardır.

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler -1- , Kafkasevi Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi`nce Osmanlı arşiv belgeleri üzerinde yapılan uzun ve yorucu çalışma ile hazırlanmıştır.  Devam ettirilmesi düşünülen bir serinin kitaplaştırılmış ilk cildidir.

Bu kitapta bulunan sadeleştirilmiş 126 belgeden en eskisinin tarihi 1775, en yenisinin tarihi de 1921`dir. Osmanlıca bilip orijinal metne bakmak isteyenler için ise belgelerin okunabilir fotokopileri kitabın sonuna yerleştirilmiş. Ayrıca, tasnif edilen belge özetleri bi hayli hızlı tarama yapmak isteyenlere yol gösterecek, şahıs ve yer  isimleri indeksi de  araştırmacılara büyük kolaylık sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu