Tarih Kitapları

Kızılırmak Havzasının Coğrafi Tarihine Bakış pdf indir

Kızılırmak Havzasının Coğrafi Tarihine Bakış pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Kızılırmak Havzasının Coğrafi Tarihine Bakış kitabını paylaştık. 282 sayfadan oluşan Kızılırmak Havzasının Coğrafi Tarihine Bakış kitabının yazarı ise Hülya Keçeligil‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kızılırmak Havzasının Coğrafi Tarihine Bakış oku indir. Kızılırmak Havzasının Coğrafi Tarihine Bakış pdf indir yandex, Kızılırmak Havzasının Coğrafi Tarihine Bakış pdf indir idefix, Kızılırmak Havzasının Coğrafi Tarihine Bakış PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kızılırmak Havzasının Coğrafi Tarihine Bakış Pdf indir

Kızılırmak Havzasının Coğrafi Tarihine Bakış Kısa Özet

Kızılırmak Havzası, Anadolu’da mühim bir yer kaplar. Havza, özellikleri itibariyle tarih boyunca Anadolu’ya yerleşmiş topluluklar yönünden sosyal, siyasi ve ekonomik anlamda değer taşımıştır. Bu çalışmada, Kızılırmak Havzası’nın Orta Anadolu’dan başlayarak Karadeniz’e kadar uzanan kısmı, esasen sosyal ve ekonomik yapısı ile ele alınarak incelenmektedir. Çalışma; Alman bilim insanı ve seyyah Hermann von Flottwell’in *Aus dem Stromgebiet des Qyzyl-Yrmaq (Halys)* adlı araştırma-inceleme ve seyahatname tarzı eserini ana eksenine alarak konuyu, derinlemesine ve geniş bir yelpazede değerlendirme gayesini taşımaktadır. Bu çalışma esnasında, Seyahatname’de sözü edilen il, ilçe ve öteki yerleşim yerleri ile tarihî eserler bizzat gezilerek yazarın çalışmasının ruhu kavranmaya çalışılmıştır. Yazarın eserinin peşinden gidilerek kitabın orijinal nüshası, Almanya’nın Dortmund kentinde bulunan üniversite kütüphanesinde bulunup yakında zamandan incelenmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılı içinde Anadolu’nun bir bölümünü dolaşan, araştıran ve Kızılırmak Havzası ile ilgili bi hayli ayrıntılı bir eser hazırlayan Alman seyyah Hermann von Flottwell’in *Aus dem Stromgebiet des Qyzyl-Yrmaq (Halys)* isimli bu kitabı, bağlamından kopulmaksızın güncel bir bakış açısı ile ilk kez ele alınmış ve Kızılırmak Havzası ile ilgili coğrafi tarihsel bir kesit bilim bireylerina ve tarih tutkunu okurlara sunulmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu