Tarih Kitapları

Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum – Savcı Konuştu Söz Sanığındır pdf indir

Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum – Savcı Konuştu Söz Sanığındır pdf indir, kitap özetleri sitemizde Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum – Savcı Konuştu Söz Sanığındır kitabını paylaştık. 312 sayfadan oluşan Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum – Savcı Konuştu Söz Sanığındır kitabının yazarı ise Kazım Alöç‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum – Savcı Konuştu Söz Sanığındır oku indir. Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum – Savcı Konuştu Söz Sanığındır pdf indir yandex, Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum – Savcı Konuştu Söz Sanığındır pdf indir idefix, Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum – Savcı Konuştu Söz Sanığındır PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum – Savcı Konuştu Söz Sanığındır Pdf indir

Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum – Savcı Konuştu Söz Sanığındır Kısa Özet

“İfşa Ediyorum” Türkiye`de Komünizm ve Irkçılık

Savcı Konuştu Söz Sanığındır

“Kırklı Yıllar” dizisinin son sözünü oluşturan Beşinci Cilt`de Sıkıyönetim Savcısı Kâzım Alöç`ün “İfşa Ediyorum” yazı dizisi ile eklerini ve 1945 ile 1953 Davalarının mühim sanığı Mihri Belli`nin “Savcı Konuştu Söz Sanığındır” yanıt bröşürünü sunmaktayız.

“Kırklı Yıllar” Belge dizisi çok mühim bir tarih diliminde Türkiye`de Komünist hareketin gelişmesinin evrelerini, bu evrelerin belgelerini sağlamaktadır, yorum yok denecek derecede azdır, bu da dizinin niteliği ile doğrudan doğruya ilişkilidır. İlk dört cilt brüt belgeleri, dönemin düğüm noktalarını okurlarımıza sağlamaktadır, olsa olsa ciltlerin sonunda olaylarla alakalı bazı bireylerin anılarından parçalar bulunmaktadır. Beşinci cillte ise dönemin kilidini veren, Askeri Savcısının karalama amaçlı anılarını ve de dönem -dördüncü cilt hariç- çok mühim bir sorumlusu çok tutarlı yanıtlar vermektedir, böylece yalnızca bir kötüleme süreci sunmayarak, bu kötülemelere yetkili bir yanıt da vermiş olduk.

Bu cildin bir önemi daha mevcuttur, bu da “Kırklı Yıllar”ın ilk dört cildinde söz edilmeyen 1947-1950 dönemimi kapsamasıdır. Savcı K. Alöç de aslında bu dönemi kişisel anı olarak bilmediği halde genel bilgileri ile fikir yürütmüş, 1953 davası sanığı olan Mihri Belli ise o zamanda yurt dışında olduğu halde, sanığı olduğu davayı ve 1950-1951 dönemini pek iyi bildiği için gerekli bulduğu yanıtı vermiştir.

1953 kök sökme davasının oluşması büyük ölçüde “Kırklı Yıllar” kapsamına girmektedir. Lakin konunun çözümü ve Dava “Ellili Yıllar” dizisinde verilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu