Tarih Kitapları

Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri pdf oku indir

Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri kitabını paylaştık. 384 sayfadan oluşan Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri kitabının yazarı ise M. Ergün Olgun‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri oku indir. Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri pdf indir yandex, Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri pdf indir idefix, Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri Pdf indir

Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri Kısa Özet

Kökleri iki yüz yıl öncesine dayanan Kıbrıs sorunu, yakın yüzyıl siyaset tarihinin en netameli konularından biridir. Tarafları, anavatanları Türkiye ve Yunanistan olan iki asli halk, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olan bu sorun, Kıbrıs adasının Doğu Akdeniz’deki fosil yakıt (hidrokarbon) kaynaklarına yakınlığı ve Süveyş Kanalı’na bağlı deniz ulaşım yolları üzerinde olması sebebiyle, ülkeler arası siyaset zemininde de ilgi odağı halindedir. Bugün halen tanık olduğumuz gibi, Doğu Akdeniz’de keşfedilmeye başlanan doğalgaz kaynakları da Kıbrıs’ın önemini artırmıştır.

Bu düzeyde köklü, çok boyutlu, çok taraflı niteliğiyle hemen hemen 60 senedir siyasetin en sıcak konularından birisi olan Kıbrıs sorunuyla alakalı yapılan çok sayıda yayın, kitap ve makale, farklı çıkar çatışmaları sebebiyle sorunun iç yüzünü bütünlüklü ve objektif biçimde ortaya koymaktan uzaktır. Bu yayınların birçoğunda konu tek yanlı ve önyargılı yahut yalnızca belirli bir açıdan, belirli bir tarih aralığında ele alınır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’la 1994-1998 senelerı içinde onun Siyasi İşler ve Araştırma Özel Danışmanı, 1998-2005 senelerı içinde Müsteşarı ve 2004 BM Kapsamlı Çözüm Planı’nın (Annan Planı) hazırlanarak eşzamanlı referandumlara sunulması sürecinde Müzakere Süreci Teknik Koordinatörü olarak birlikte çalışan ve ünlü Erenköy Direnişi’nde yer alıp ağır yaralanan M. Ergün Olgun, çalışmasında bu yaygın yaklaşımların dışına çıkıyor.

Kıbrıs Müzakere Süreci Seyir Defteri, bu eksikliği tamamlamak maksadıyla, 1960 senesinde kurulan iki toplumlu ortaklık Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşundan başlayarak 2020 yılına kadar Kıbrıs sorununda yaşanan mühim gelişmelere ve uzlaşı için yürütülen müzakerelere ana hatlarıyla değinerek kronolojik bir seyir sunuyor. Objektif gerçekler zemininde değerlendirmelerde bulunulan kitapta bunun bunun yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğine ışık tutacağı düşünülen değerlendirmeler yer alıyor. BM müzakere süreci, federal çözüm modeli ve bu modelin Kıbrıs’a uygunluğu, kendi kaderini tayin hakkı, defakto devletler ve ülkeler arası sistemde KKTC’nin statüsü gibi mühim konular bu değerlendirmelerin temel başlıklarını oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu