Tarih Kitapları

Kemalizm ve Kürd Ulusal Sorunu 2 pdf indir

Kemalizm ve Kürd Ulusal Sorunu 2 pdf indir, kitap özetleri sitemizde Genel Tarih Kitapları türünde çıkarılan Kemalizm ve Kürd Ulusal Sorunu 2 kitabını paylaştık. 512 sayfadan oluşan Kemalizm ve Kürd Ulusal Sorunu 2 kitabının yazarı ise Evin Çiçek‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kemalizm ve Kürd Ulusal Sorunu 2 oku indir. Kemalizm ve Kürd Ulusal Sorunu 2 pdf indir yandex, Kemalizm ve Kürd Ulusal Sorunu 2 pdf indir idefix, Kemalizm ve Kürd Ulusal Sorunu 2 PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kemalizm ve Kürd Ulusal Sorunu 2 Pdf indir

Kemalizm ve Kürd Ulusal Sorunu 2 Kısa Özet

23.4.1925: Şex Mihemed Xalide Eyib ile ilgili verilen idam kararı; “Mahkememiz, sanık Şeyh Muhammed Halid Eyüb`ün ifade tutanağında geniş bir şekilde olarak kelimelerine eklediği gerekçeleri ve sanığın ifadesini, sunduğu belgeleri Sanık, Şeyh Saitle aynı dava amacını paylaşan her kişi gibi bağımsız Kürdistan kurmak için işlemiş olduğu suçlardan dolayı, T.C`ni parçalamak, bölmek için girişilen devrimin kışkırtıcılarından biri olmuş olduğuna mahkememiz kanaat getirerek, sanık Şeyh Muhammed Halid Eybi`i özel ceza kanunu maddesine göre idama mahküm etmiştir. İdam kararı Şeyh aracılığıyla soğukkanlılıkla dinlendi.” 7.5.1925 Mahkeme başkanı Dr. Fuad`a `Siz bağımsız bir Kürdistan`, kurmak için çalışmış olduğunuzdan, vatana ihanet Suçuyla suçlanıyorsunuz.

“Karar `Batuk Dr. Fuad, bağımsız Kürdistan`ın yaşamının amacı ve siyasal mücadelesinin ilkesini kabul etmiş olduğundan Türk Hükümeti ve Türkiye politikasına karşı silahlı eylem düzenlemek ve bunu yapanlarla birlikte ortak iş bırliği yaptığı için suçluluğu saptanmış olup, bu suçu bilinçli olarak işlediği için mahkememizi oybirliği ıle sanık Dr. Puad`ı idama mahküm etmiştir.` 14.5.1925`de, Kemal Fevzi Bey`le alakalı iddianame `Kemal Fevzi geçici tutuklu ve ikamet yeri belirsiz olan sanık, Kürdistan Bağımsızlık Komitesi üyesidir. İnançlı olarak Kürd bağımsızlığı için bazı şeyhlerin silaha sarilmaları için sürekli olarak olarak onları isyanana teşvik ettiğinden” “29.5.1925`de, idam edilen Kemal Fevzi Bey, Hacı Ahdi lakaplı Av. Muhammed Tewfik, Sait Abdüllkadir, Sait Mehmed, Sadi, Hoca Askeri şafak söke `Diyarbekir`de büyük caminin önünde asıldılar.“

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu