Edebiyat Kitapları

Kaybolan Sesler pdf indir

Kaybolan Sesler pdf indir, kitap özetleri sitemizde Dil Bilim Kitapları türünde çıkarılan Kaybolan Sesler kitabını paylaştık. 352 sayfadan oluşan Kaybolan Sesler kitabının yazarı ise Daniel Nettle‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kaybolan Sesler oku indir. Kaybolan Sesler pdf indir yandex, Kaybolan Sesler pdf indir idefix, Kaybolan Sesler PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kaybolan Sesler Pdf indir

Kaybolan Sesler Kısa Özet

Taiap ve Ubıhça nadir bir kuş türü yahut ölmekte olan bir mercan kayalığı olsaydı, belki daha fazla insan onların içinde bulunduğu durumu bilir ve endişelenirdi. Lakin dünyanın her yerinde bir çok benzersiz yerel dil, önceden hiç görülmemiş bir hızla ölüyor. Bunu çok az insan biliyor yahut önemsiyor. Peki, bu seslere ne oldu? Bu kitap dillerin neden ve nasıl yok olduğunun dramatik hikâyesini anlatıyor…
 Kaybolan Sesler, bu gidişatın ürkütücü olmanın ötesinde anlamlar taşıdığını savunur. Dillerin kaybolması ve çevre poblemleri içindeki bağlantıyı öne çıkarır, kaybolan dillerin aslında dünya çapında yıkılmak üzere olan ekosistemin bir parçası olduğunu gösterir. Yağmur ormanları gibi kıymetli çevre kaynaklarını korumak için verilen savaşın, farklı kültürlerin ayakta kalması için verilen savaştan ayrılamayacağını ve ekolojik yıkım gibi dil ölümünün nedenlerinin de ekoloji-politika kavşağında bulunacağını öne sürer, çeşitli çözüm metotları ve stratejiler sunar.
Antropolog Daniel Nettle ve Oxford Üniversitesi’nden Suzanne Romaine, dünyanın yok olmakta olan dillerini savunurken ölen dillerin son konuşanlarına da saygılarını sunar. Güney Carolina’da yaşayan Kızılderili Kızıl Fırtına Bulutu, Man dilini 1974’te bununla birlikte mezara götüren Ned Mandrell, dilbilimcilerin sesini kaydetmek için Türkiye’deki Hacıosman köyüne akın ettiği Tevfik Esenç gibi isimlere…
Eğer bir gün dillerin paha biçilmez mirasını yok olmaktan kurtarabilirsek, bunda Kaybolan Sesler’in çok mühim bir payı olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu