Tarih Kitapları

Kavalalı Mehmed Ali: Osmanlı Valiliğinden Mısır Hükümdarlığına pdf indir

Kavalalı Mehmed Ali: Osmanlı Valiliğinden Mısır Hükümdarlığına pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Kavalalı Mehmed Ali: Osmanlı Valiliğinden Mısır Hükümdarlığına kitabını paylaştık. 208 sayfadan oluşan Kavalalı Mehmed Ali: Osmanlı Valiliğinden Mısır Hükümdarlığına kitabının yazarı ise Khaled Fahmy‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kavalalı Mehmed Ali: Osmanlı Valiliğinden Mısır Hükümdarlığına oku indir. Kavalalı Mehmed Ali: Osmanlı Valiliğinden Mısır Hükümdarlığına pdf indir yandex, Kavalalı Mehmed Ali: Osmanlı Valiliğinden Mısır Hükümdarlığına pdf indir idefix, Kavalalı Mehmed Ali: Osmanlı Valiliğinden Mısır Hükümdarlığına PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kavalalı Mehmed Ali: Osmanlı Valiliğinden Mısır Hükümdarlığına Pdf indir

Kavalalı Mehmed Ali: Osmanlı Valiliğinden Mısır Hükümdarlığına Kısa Özet

Kavalalı Mehmed Ali Paşa (1770-1849) yalnızca modern Mısır’ın temellerini atan bir yönetici değil, Osmanlı’nın ve İslam dünyasının tarihsel seyrine de yön vermiş mühim bir şahsiyettir. Kimi Şarkiyatçılarca *Müslüman Napoléon* olarak nitelenen Mehmed Ali Paşa, Avrupa’daki devrimlerin, sanayileşmenin ve modernleşmenin Yakındoğu coğrafyasındaki öncü takipçilerinden biri kabul edilir.

Cambridge Üniversitesi öğretim üyesi Khaled Fahmy, bu kitapta, Mehmed Ali’nin yaşamına yakında zamandan bakıyor ve onun Mısır, Osmanlı, Avrupa ve İslam tarihine yaptığı kalıcı etkileri değerlendiriyor. Paşanın Mısır’a getirdiği ekonomik, askeri ve toplumsal reformları, rakipleriyle mücadelelerini ve aile ilişkilerini ele alan Fahmy, *uzun on dokuzuncu yüzyıl*ın kuvvetli suretlerinden birisi olan Kavalalı Mehmed Ali Paşaveyair çiçeği burnunda bir değerlendirme sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu