Tarih Kitapları

Karolenj Hanedanlığı ve İslam Medeniyetleri pdf indir

Karolenj Hanedanlığı ve İslam Medeniyetleri pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Karolenj Hanedanlığı ve İslam Medeniyetleri kitabını paylaştık. 198 sayfadan oluşan Karolenj Hanedanlığı ve İslam Medeniyetleri kitabının yazarı ise Seda Demir‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Karolenj Hanedanlığı ve İslam Medeniyetleri oku indir. Karolenj Hanedanlığı ve İslam Medeniyetleri pdf indir yandex, Karolenj Hanedanlığı ve İslam Medeniyetleri pdf indir idefix, Karolenj Hanedanlığı ve İslam Medeniyetleri PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Karolenj Hanedanlığı ve İslam Medeniyetleri Pdf indir

Karolenj Hanedanlığı ve İslam Medeniyetleri Kısa Özet

Medeniyetlerin yüzseneler boyunca sergiledikleri edebî, ilmî entelektüel yaklaşımlarla eğitsel uygulamalara yönelik birikimler, günümüz eğitim anlayışını ve eğitim kurumlarını şekillendiren temel unsurlar olmuştur. Bu unsurların Batı ve Doğu medeniyetlerinde gerek eş zamanlı gerekse birbirinden etkilenerek gelişimleri, günümüz temel ve yükseköğretim kurumlarının zaman içinde geniş bir şekilde teşekküller hâlinde ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Özellikle üniversitelerin yükselişinden önce yükseköğretime temel teşkil edecek oluşumların kökenini aramak için Orta Çağ’ın başlangıcına kadar gidildiğinde, Batı’da Avrupa’nın mimarı olarak görülen Şarlman, bilim ve entelekte olan ilgisi ve reformları ile karşımıza çıkacaktır. Doğu’da ise Emevi ve Abbasi medeniyetleri başta olmak üzere Müslüman medeniyetler ve ilmî faaliyetleri incelendiğinde Şarlman’ın çağdaşı Harun Reşid ve oğlu Halife Me’mûn akla ilk gelen isimler olacaktır.

Bu kitapta, özellikle bu iki coğrafyanın; günümüz yüksek eğitim ve öğretimine temel teşkil eden faaliyetleri ve oluşturdukları kurumlar yönünden temel nitelikleri ele alınmış, birbirlerine göre durumlarına ilişkin karşı karşıya geldirmalı bir tablo çizilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda kitapta, manastırlar ve medreseler, Şarlman’ın okulları ve Beytü’l-hikme gibi kütüphane ve tercüme merkezi özelliği sergileyen kurum ve kuruluşların akademik yapı ve işleyişlerine ilişkin bilgilere de yer verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu