Tarih Kitapları

Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi pdf oku indir

Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Genel Tarih Kitapları türünde çıkarılan Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi kitabını paylaştık. 680 sayfadan oluşan Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi kitabının yazarı ise Liu Yingsheng‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi oku indir. Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi pdf indir yandex, Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi pdf indir idefix, Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi Pdf indir

Kara ve Deniz İpek Yolu’nun Tarihi Kısa Özet

Okuyucularımıza sunduğumuz bu kıymetli kitap, eski İpek Yolu’nun Tarihi üzerine en büyük incelemelerin sahibi olan Liu Yingsheng’e aittir. Kitabın en mühim özelliği, tarihi hadiselerin eski tarihte yazılmış Çin, Arap, İran ve Avrupa gezginlerinin kitap ve belgelerine dayandırılmış olmasıdır. Kitap iki bölümden buluşmaktedir: Kara İpek Yolu ve Deniz İpek Yolu. Yazar Moğolistan ve Çin Yuan (Moğol soyluları) Hanedanlığı tarihi, Asya iç kesimleri, Kuzeybatı Çin’deki uluslar, Çin’deki İslam kültürü ve Çin ile yabancı ülkeler içindeki ilişkiler alanlarında araştırmacı olarak uzmanlaşmıştır ve 10 civarında dil bilmektedir.

Kara ipek yolları: Çin-Orta Asya-İran-Arabistan-Osmanlı-Avrupa içinde ticari ve kültürel bağlar

Kitap bunun yanı sıra, Orta Asya’daki Türkçe konuşan eski halkların tarihi ile ilgili ve İslam dininin Çin ve Orta Asya bölgesine girişi ve etkileri üzerine mühim bilgiler vermektedir. Kuşkusuz, Çin hanedanlarının eski İpek Yolu’nun oluşmasına büyük katkıları olmuştur. Çin medeniyetinin doğum beşiği olan Orta Ovalar Bölgesi – bugünkü Shaanxi, Shanxi, Henan ve Hebei Eyaletleri- İpek Yolu’na adını veren ipeğin ilk üretildiği bölgedir. Eski Kara İpek Yolu’na diğer mühim bir katkı, Çin’in uzak batı bölgeleri yani bugünkü Şincan-Uygur bölgesinden gelmiştir. Şincan-Uygur bölgesi İpek Yolu’nu İran, Arap Dünyası, Türkiye ve Avrupa’ya bağlamıştır.

Deniz ipek yolunun bilinmeyen sırları ve uzun yol gemileri

Gemicilik ve pusulanın keşfi ile güçlenen Deniz İpek Yolu ise Çin’in güneydoğu kıyı bölgeleri ile yabancı ülkeler içinde ticaret ve kültürel alışverişler için çok mühim bir kanaldı. İki ana rota vardı: Doğu Çin Denizi İpek Yolu ve Güney Çin Denizi İpek Yolu. En eski deniz İpek ticaret yolu olarak kullanılan bu yol Kore, Silla, Japonya, Hindistan ve İran’a kadar ulaşmış, Kuzey, Güney ve Güneydoğu Asya’nın büyük bir bölümünü kapsamıştır.

Bu deniz yolu dışındaki en eski ipek ticareti rotası Çin, İran Körfezi kıyıları ve Kızıl Deniz içinde Hindistan yarımadasının Kuilong bölgesini, Sumatra’yı, Orr Adası’nı ve Siyam Körfezi’ni ve körfezdeki adaları kapsayan rotadır. Çin Yuan Hanedanlığı’nın (1271-1368) sonlarına doğru 220’den fazla ülke bu deniz İpek Yolu ile başlayan deniz ticaret yollarının bir parçası halini aldı. Okuyucularımız bu kitapta dünya kültür mirasının en kıymetli ürünlerinden olan ipek yollarının sırlarını keşfedeceklerdir.

Editör: Deniz Kızılçeç

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu