Tarih Kitapları

Kafkas Masalları pdf indir

Kafkas Masalları pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Kafkas Masalları kitabını paylaştık. 93 sayfadan oluşan Kafkas Masalları kitabının yazarı ise Nayime Devrim‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kafkas Masalları oku indir. Kafkas Masalları pdf indir yandex, Kafkas Masalları pdf indir idefix, Kafkas Masalları PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kafkas Masalları Pdf indir

Kafkas Masalları Kısa Özet

Ben 23 Mayıs 1943’te Kars’ın İncesu Köyü’nde doğup büyüdüm. Dedem Hacı Musa, o zamanın çok zengin ve çok tanınan kişisiymiş, dedem ve babası Mustafa Kazakistan’ın en ileri gelenlerindenmiş çok sayıda köyleri varmış. Büyük dedem Mustafa’ya ciritçi Mustafa derlermiş, cirit sporunda yenilmezmiş, derlediğim tüm hikâyeleri onlar anlatmışlar, halam Zernişan ve Veysel dayım öğrenmişler, dedelerimin anlattıkları hikâyeleri ben de ikisinden öğrendim. Bu hikâyeleri anlattıklarında ben daha ilkokula gitmiyordum hafızama o zamandan yerleşmiş.

Benim babam İncesu köyünde öğretmendi, köyümüzde babama *Eğitmen Memet*derlerdi ve çok balakalı başarılı öğretmendi etrafında çok bi hayli beğeni alan, sayılan biriydi. Okulda tembellik eden çocukların ellerinden tutup yazı yazdırarak motive etmeye çalışırdı. Çocukları çok severdi, çalışkan çocukları daha çok severdi, diğer çocuklara misal olarak gösterirdi.

Bizim soyadımız Devrim’dir. Bu adı bize Atatürk vermiştir. Dedem Hacı Musa, Kars’ın kurtuluşunda Kazım Karabekir’e ve askerlere çok yardımlar yapmıştır; iki sene boyunca askerleri dedem beslemiş. Atatürk köyümüze İncesu’ya gelmiş; *Hacı Musa sen devrim yarattın, senin adın Devrim olacak, bundan sonra senin adın Hacı Musa Devrim’dir* demiş. Biz bu adı gururla taşıyoruz, merak edenler oluyor ve soruyorlar Devrim adı nerden geliyor, ben de gururla anlatıyorum. Ben amcamın oğlu ile evli olduğum için soyadım hiç değişmedi.

Babam eğitmen Memet, benim birinci sınıf öğretmenimdi 1951-1952 dönemin talebesi idim okul hocalarım Ramazan Karagöz ve Kaya Şamiloğlu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu