Edebiyat Kitapları

Kadın Kalbi pdf indir

Kadın Kalbi pdf indir, kitap özetleri sitemizde Roman türünde çıkarılan Kadın Kalbi kitabını paylaştık. 552 sayfadan oluşan Kadın Kalbi kitabının yazarı ise Safvet Nezihi‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kadın Kalbi oku indir. Kadın Kalbi pdf indir yandex, Kadın Kalbi pdf indir idefix, Kadın Kalbi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kadın Kalbi Pdf indir

Kadın Kalbi Kısa Özet

Servet-i Fünûn estetiğine bağlı romancılardan birisi olan Safvet Nezihî (Ömer Lütfi) 1871 senesinde doğmuştur. Galatasaray Lisesi’ni bitirmiş, Manastır ve Adana’da idadi müdürlüğü görevinde bulunmuş, eşi ve kızının ölümü üzerine İstanbul’a dönerek yayın dünyasına girmiş, Musavver Fen ve Edeb dergisini çıkarmış fakat yaşamı boyunca karşısına çıkan bir çok imkânı hakkıyla kullanamamıştır. Bir süre Bakırköy Hastanesi’nde Doktor Mazhar Osman’ın himayesinde tedavi görmüştür. Taksim Arsaları Şirketi’nde idare meclisi kullanıcı hesabı görevini yürüten yazar, 1939’da Bakırköy Hastanesi’nde vefat etmiş, buradaki mezarlığa, arkadaşı Cenap Şahabettin’in yanına defnedilmiştir.

Safvet Nezihi (1876-1939) Servet-i Fünûn zamanında girdiği yazı yaşamında II. Meşrutiyet ve Cumhuriyet devirlerini de idrak etmiş, romanlarıyla devrinde çok tanınmış bir sanatçı haline gelmiştir. Yazarın beşinci romanı olan Kadın Kalbi, Servet-i Fünûn estetiğini temsil eden bir eser olup, söz konusu dönemin tematik yapısının merkezini oluşturan ‘hayal-hakikat’ çatışması üzerine kurulmuş trajik bir aşk – ihtiras – kıskançlık romanıdır.

Kadın Kalbi 1905 ve 1927’de iki kez Arap Alfabesi ile basılmıştır. Doç. Dr. Mümtaz Sarıçiçek aracılığıyla eserin son baskısı esas alınarak Latin harflerine aktarılmıştır. Aktarım yapılırken şöyle bir yöntem takip edilmiştir: Sözcüklerin yazımında Türk Dil Kurumu’nun kılavuzu esas alınmakla birlikte, metinde geçen Arapça ve Farsça tamlamalar aslına uygun yazılmış, bunlardan dilimizde yaygınlaşmış olanların dışında kalanların Türkçe karşılıkları dipnotlarla verilmiştir. Kitabın giriş bölümünde, yazar ve eserleri ile ilgili kısa bir bilgi ile Kadın Kalbi’nin tahliline yer verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu