Tarih Kitapları

İstanbul Türklüğünün Muhafazası pdf indir

İstanbul Türklüğünün Muhafazası pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan İstanbul Türklüğünün Muhafazası kitabını paylaştık. 289 sayfadan oluşan İstanbul Türklüğünün Muhafazası kitabının yazarı ise Ramazan Erhan Güllü‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan İstanbul Türklüğünün Muhafazası oku indir. İstanbul Türklüğünün Muhafazası pdf indir yandex, İstanbul Türklüğünün Muhafazası pdf indir idefix, İstanbul Türklüğünün Muhafazası PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

İstanbul Türklüğünün Muhafazası Pdf indir

İstanbul Türklüğünün Muhafazası Kısa Özet

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik olarak ayrıldığı gibi savaş sonrası Türkler, Anadolu ve İstanbul’da varlık tehlikesine düşmüşlerdi. Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından kısa süre sonra İstanbul’un fiilen işgali, Türklerin İstanbul’a dair endişelerini arttırmıştı. Bu işgal ile neler hedeflenmişti? Amaç İstanbul’u tamamen Türk idaresinden çıkaracak bir süreci başlatarak Türklerin İstanbul ve Anadolu’daki hâkimiyetine son vermek miydi?

Barış antlaşması imzalanana kadar, savaştan yenik çıkmış Osmanlı idaresini kontrol altında tutmak mıydı? İşgalle birlikte bu soruların yanıtlarını arayan Türk kamuoyunda, İstanbul’a ve İstanbul’da yaşayan Müslüman/Türk ahalinin geleceğine dair ciddi endişeler bulunmaktaydı. Müttefik devletlerin kısa süre içinde ateşkes şartlarına aykırı uygulamaları, imzalanacak barış antlaşmasında da Türkler lehine bir sonuç çıkmayacağını göstermişti.

Nitekim İtilaf Devletleri`nin tasarladıkları barış metni, Sevr Antlaşması olarak masaya getirilecekti. Mustafa Kemal Paşa öncülüğünde yürütülen Millî Mücadele’nin askerî başarıları, bu antlaşmayı hükümsüz kılmıştı. Mütareke boyunca Millî Mücadele yanlısı Türk basını, İstanbul’un Türk ve İslam kimliğinin vurgulandığı ve Türk idaresinin devamının sağlanmasına yönelik isteklerin dile getirildiği yayınlar yapmıştı. Dönemin ifadesiyle *İstanbul Türklüğü’nün muhafazası* olarak ifade edilen bu talepler, farklı nedenlerle İkinci Dünya Savaşı senelerına kadar belli zamanlarda gündeme gelmeye devam etmişti.

Bu çalışmada, Mondros Mütarekesi’nden İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı senelera kadar Türk kamuoyunun İstanbul’a dair endişe ve istekleri incelenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu