Tarih Kitapları

İran Meşrutiyet Tarihi pdf indir

İran Meşrutiyet Tarihi pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan İran Meşrutiyet Tarihi kitabını paylaştık. 972 sayfadan oluşan İran Meşrutiyet Tarihi kitabının yazarı ise Ahmed Kesrevi Tebrizi‘dır. Ciltli kapağa sahip olan İran Meşrutiyet Tarihi oku indir. İran Meşrutiyet Tarihi pdf indir yandex, İran Meşrutiyet Tarihi pdf indir idefix, İran Meşrutiyet Tarihi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

İran Meşrutiyet Tarihi Pdf indir

İran Meşrutiyet Tarihi Kısa Özet

Çağdaş İran tarihinin başlangıç noktası olan Meşrutiyet Hareketi`nin öyküsü, İran`ın istisnai kişiliğe sahip aydını Ahmed Kesrevi Tebrizi`nin kaleminden aktarılıyor.

Meşrutiyet Hareketi sürecinde devrimin amacı konusun-da yaşanan iki zıt çizginin, “Meşrüta” ve “Meşrüa” mücadelesinin 20. yüzyıl boyunca İran`daki siyasi tartışmaların ve mücadelenin eksenini oluşturması, 1979 Devrimi`ne ve sonraki gelişmelere yön vermesi, kitabı şimdilerdeki Iran`ı anlamak için de mühim kılıyor.

Rusya ve İngiltere`nin Meşrutiyet Hareketi öncesinde, sırasında ve ardından İran üzerindeki çıkar mücadelesi, siyasi akımların ve siyasetçilerin bu mücadele karşısında kitapta aktarılan tutumları, geçtiğimiz yüzyılda İran`ın yaşadığı siyasi değişiklikleri anlamamızı sağlıyor, emperyalizme karşı mücadelenin İran toplumundaki kökleri gözler önüne seriliyor.

Din adamlarının mensup oldukları sınıfların önderleri olarak İran toplumunda var olagelen özgün yerleri, büyük etkileri, siyasi gelişmelerdeki vazgeçilmez rolleri bu kitapla tarihsel bir çerçeveye oturtulmuştur.

İçerdiği çok sayıda belge, birinci elden tanıklık ve döneme özgü yorumla İran Meşrutiyeti ile ilgili temel kaynak olan kitap, Ahmed Kesrevi Tebrizis`nin kendine özgü dili, anlatımı ve yorumuyla özel bir değer kazanıyor.

Ahmed Kesrevi Tebrizi`nin Şii medrese eğitimini tamamlamış genç bir imamlıktan Şiilik eleştirisine uzanan yaşamı, düşünceleri, eserleri ve eylemi kitapta ayrı bir bölümde ele alınıyor.

İran Meşrutiyet Tarihi, Çağdaş İran tarihinin başlangıcını ve şimdilerdeki İran toplumunu anlamak için temel kaynak niteliğinde bir eser.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu