Edebiyat Kitapları

İlahiyat Fakülteleri İçin Osmanlı Türkçesi ile Dini Metinler pdf indir

İlahiyat Fakülteleri İçin Osmanlı Türkçesi ile Dini Metinler pdf indir, kitap özetleri sitemizde Araştıma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan İlahiyat Fakülteleri İçin Osmanlı Türkçesi ile Dini Metinler kitabını paylaştık. 488 sayfadan oluşan İlahiyat Fakülteleri İçin Osmanlı Türkçesi ile Dini Metinler kitabının yazarı ise Hür Mahmut Yücer‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan İlahiyat Fakülteleri İçin Osmanlı Türkçesi ile Dini Metinler oku indir. İlahiyat Fakülteleri İçin Osmanlı Türkçesi ile Dini Metinler pdf indir yandex, İlahiyat Fakülteleri İçin Osmanlı Türkçesi ile Dini Metinler pdf indir idefix, İlahiyat Fakülteleri İçin Osmanlı Türkçesi ile Dini Metinler PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

İlahiyat Fakülteleri İçin Osmanlı Türkçesi ile Dini Metinler Pdf indir

İlahiyat Fakülteleri İçin Osmanlı Türkçesi ile Dini Metinler Kısa Özet

Günümüzde İlahiyat Fakülteleri/İslami İlimler müfredatında, Osmanlı Türkçesi ve İslami Türk Edebiyatı/Türk İslam Edebiyatı dersi bulunmaktadır. Bu derslerde seçilen ve takip edilen Osmanlı Türkçesi metinlerinin daha çok Türk Dili Edebiyatı ve Tarih bölümü öğrencilerine yönelik olduğu görülmektedir. Hâlbuki İlahiyat öğrencisinin yüz yüze kalacağı Osmanlı Türkçesi`ndeki eserler; daha çok İslamî ilimlerin bir takım kavram ve terimlerinin çok fazla kullanıldığı, kendine özgü bir dil ve içeriğe sahip manzum akaidler, tefsir ve hadis metinleri, menâkıpnâmeler, ilahiler, şathiyeler, mevlidler, ramazannâmeler, mersiyeler, cami, medrese, çeşme kitabeleri ve mezar taşlarıdır. Onlardan bu materyallere aşina olmaları, yazıları okuyabilmeleri ve yorumlayabilmeleri beklenmektedir.

Bu çalışmada, İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin Osmanlı Türkçesi ile yazılmış dini metinleri okuyup anlama ve diline aşina olmaları maksadıyla mesleklerine yönelik örnek materyaller bir araya getirilmiştir. Her metnin sonunda metinle alakalı lügatçe ve öğrencinin Osmanlıca kabiliyetini geliştirecek, literatür bilgisine katkı sağlayacak örnek testler konulmuştur. Böylelikle onların karşı karşıya geldikları “yazma risale” ve evraka karşı korkularının kırılması, mesleklerini daha etkili icra etmeleri amaçlanmıştır. Yine lisansüstü araştırmalarda birincil kaynaklardan istifade edebilmeleri ve “yazmalar” üzerine yoğunlaşabilmeleri hedeflenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu