Tarih Kitapları

İktisat Tarihinin Dönüşü pdf indir

İktisat Tarihinin Dönüşü pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan İktisat Tarihinin Dönüşü kitabını paylaştık. 424 sayfadan oluşan İktisat Tarihinin Dönüşü kitabının yazarı ise Alp Yücel Kaya‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan İktisat Tarihinin Dönüşü oku indir. İktisat Tarihinin Dönüşü pdf indir yandex, İktisat Tarihinin Dönüşü pdf indir idefix, İktisat Tarihinin Dönüşü PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

İktisat Tarihinin Dönüşü Pdf indir

İktisat Tarihinin Dönüşü Kısa Özet

Kalkınma paradigmasının hu¨ku¨m su¨rdu¨ğu¨ 1960’lar ve 1970’ler boyunca sosyal bilimler gu¨ndeminin öne çıkan alanlarından birisi olan iktisat tarihi, sonra bir su¨re ilgi odağından uzaklaşmıştı. 2000’lerde, Daron Acemoğlu, Kenneth Pomeranz, Thomas Piketty gibi iktisatçıların yankı yaratan çalışmaları, tarihsel analizle iktisat bilimini birleştiren bakış açısının açabileceği geniş ufka yeniden dikkat çekti. İktisat Tarihinin Dönu¨şu¨,
Tu¨rkiye’de bu¨yu¨k ölçu¨de bireysel çabalara bağlı kalan bu alana olan ilgiyi artırmayı amaçlıyor. Kitapta, tarım rejimleri, emek ilişkileri, gelir dağılımı, du¨nyada ve Tu¨rkiye’de geç sanayileşme, Tu¨rkiye ekonomisinde mesleki yapısal dönu¨şu¨m, mu¨lkiyet, piyasa ve kurumlar, Osmanlı hukuk tarihi gibi konularda, tarihsel malzemeyi iktisadi bakış yönünden analiz eden makaleler yer alıyor. Alanın kendi mutfağına eğilen, iktisat tarihi eğitim ve öğretimine ilişkin bir inceleme…
Ulaş Karakoç ile Alp Yu¨cel Kaya’nın derlemesinde onların bunun yanında Seven Ağır, Hu¨lya Canbakal, Pınar Ceylan, Boğaç Ergene, Özgu¨r Burçak Gu¨rsoy, M. Erdem Kabadayı, Eyu¨p Özveren, Özdeniz Pektaş, Yu¨cel Terzibaşoğlu, Onur Yıldırım’ın katkıları ve alanın usta hocası Şevket Pamuk’la etraflı bir söyleşi yer alıyor.
*Ekonomik krizlerden ülkeler arası ticaret tarihine, coğrafi bölgeler içindeki eşitsizliklerden hukuk-ekonomi ilişkisine, emek tarihinden piyasa entegrasyonuna çok çeşitli alanlarda… tarihsel verilere dayanan birden fazla araştırma yapıldı. Bugu¨n, iktisat tarihi hızla, iktisat, tarih, siyaset bilimi ve sosyoloji ile diyalog içinde olan, zengin ve yaratıcı bir araştırma gu¨ndemine sahip, metodolojik ve teorik çeşitliliğe sahip bir akademik disipline dönu¨şu¨yor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu