Tarih Kitapları

Hilafetin Saltanata Dönüşmesi pdf indir

Hilafetin Saltanata Dönüşmesi pdf indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Hilafetin Saltanata Dönüşmesi kitabını paylaştık. 471 sayfadan oluşan Hilafetin Saltanata Dönüşmesi kitabının yazarı ise Vecdi Akyüz‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Hilafetin Saltanata Dönüşmesi oku indir. Hilafetin Saltanata Dönüşmesi pdf indir yandex, Hilafetin Saltanata Dönüşmesi pdf indir idefix, Hilafetin Saltanata Dönüşmesi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Hilafetin Saltanata Dönüşmesi Pdf indir

Hilafetin Saltanata Dönüşmesi Kısa Özet

Emevî Devleti’nin kuruluş devri İslâm kamu hukuku tarihi yönünden belirleyici zamanlardan biri olmuştur.

Râşid halifeler devrinin sonunda beşinci halife Hz. Hasan, Muaviye’nin saltanatı lehine hilafetten ayrılınca saltanat ve istibdadın bir gereği olarak büyük ölçüde baskı ve şiddet hakim olmuştur.

Emevî Devleti’nin kurucusu Muaviye’nin başlattığı bu usûl ne yazıktır ki değişmeden ve git gide katılaşıp donarak devam etmiş, böyle bir ortamda da İslâm kamu hukukundan söz etmek imkânsız denecek ölçüde zorlaşmıştır. Bu husustaki malzemenin çok az oluşu böyle bir gidişin tabii neticelerinden biridir.

Hilâfetin Saltanata Dönüşmesi, hilâfet ile saltanatın mahiyetlerini, İslâm düşüncesi ve ilkeleri çerçevesinde meşrûiyetlerini, Hz. Peygamber’in başlattığı ve ilk halifelerin yürüttüğü hilafetin hangi şartlarda ve nasıl saltanata dönüştüğünü ortaya koymayı amaçlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu